TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI

 

 

 

"Podaj dalej"

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przyznała Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie dotację na pokrycie kosztów czterech spotkań z przedstawicielami bibliotek partnerskich tj. GBP w Nowince, GBP w Płaskiej i BP w Lipsku. Nasza instytucja jako biblioteka wiodąca w PRB ma obowiązek przekazać partnerom swoją wiedzę i praktyczne umiejętności.
Pierwsze z tych spotkań odbyło się 10 maja 2011 r. Wzięło w nim udział 10 bibliotekarzy i miało ono charakter integracyjny. Na początek w formie prezentacji przedstawiliśmy działalność naszej instytucji. Uczestnicy spotkania obejrzeli album fotograficzny zawierający zdjęcia ze wszystkich imprez i spotkań zorganizowanych w ciągu ostatnich lat. Następnie udaliśmy się na wycieczkę do filii w Jastrzębnej Drugiej i Jaminach. Było nam bardzo miło pokazać koleżankom świeżo wyremontowane i nowocześnie wyposażone biblioteki. Na zakończenie nasi goście zwiedzili Izbę Regionalną Ziemi Sztabińskiej.
Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Mogliśmy nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami ale też poprzez wspólną rozmowę poznać dobre praktyki innych.
W czerwcu miały miejsce kolejne spotkania. Tematem pierwszego z nich 02 czerwca 2011 roku było  „Wydawanie czasopisma regionalnego jako jedno z zadań biblioteki”. Do zakresu działań statutowych biblioteki należy wydawanie miesięcznika informacyjnego „Nasz Sztabiński Dom”. Uznaliśmy, że jest to zagadnienie, z którym warto zapoznać koleżanki z bibliotek partnerskich. Na to spotkanie zaprosiliśmy redaktor naczelną czasopisma Helenę Kozłowską, która dokładnie przedstawiła proces tworzenia miesięcznika, opowiedziała o początkach jego wydawania. Bibliotekarze obejrzeli wszystkie wydane do tej pory numery,  zobaczyli jak się ono rozwijało i zmieniała się jego szata graficzna. Przedstawiliśmy również zagadnienia dotyczące spraw organizacyjnych związanych z wydawaniem miesięcznika. Po przerwie obiadowej bibliotekarze wzięli udział w warsztatach dziennikarskich na temat wywiadu. Rozpoczęliśmy je prezentacją multimedialną zawierającą wskazówki do przeprowadzenia tej formy dziennikarskiej. Następnie uczestnicy spotkania podzieleni na grupy próbowali napisać taki tekst.
Szereg działań naszej  biblioteki realizowanych jest w partnerstwie ze stowarzyszeniami i innymi instytucjami, dlatego też podczas kolejnego spotkania pokazaliśmy jak wygląda współpraca instytucji z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie, Zespołem Szkół Samorządowych w Sztabinie i samorządem gminnym. Oprócz bibliotekarzy zaprosiliśmy: wójta Gminy, przedstawicieli stowarzyszeń, radnych, nauczycieli i uczniów. Spotkanie rozpoczęliśmy częścią artystyczną przygotowaną przez grupę teatralną z ZSS w Sztabinie pod kierunkiem Joanny Wierzbickiej. Mogliśmy podziwiać  wspaniałą grę młodych aktorów we fragmentach komedii  Moliera pt. „Skąpiec”. Następnie  obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Karol Brzostowski – wielka postać Gminy Sztabin” przygotowaną i zaprezentowaną przez uczniów gimnazjum w Sztabinie.
W ostatnim czasie biblioteka wspólnie z TPZSz i Szkołą Podstawową w Sztabinie zorganizowała konkurs wiedzy o Karolu Brzostowskim. Podczas spotkania dokonaliśmy jego  podsumowania i wręczyliśmy nagrody. Laureatami konkursu zostali Kinga Ostrowska (miejsce I), Weronika Czerwińska (miejsce II) i Karol Haraburda (miejsce III). Wyróżnienia otrzymali: Natalia Kielch, Katarzyna Zagórska i Aleksandra Stolarska. Spotkanie zakończyliśmy dyskusją na temat współpracy z biblioteką.
Myślę, że zorganizowana przez nas impreza pokazała naszym koleżankom jak wiele można zrobić działając w partnerstwie, że  ciągle aktualne jest hasło „W grupie siła”.

Przejdź do galerii

Biblioteka w Sztabinie bierze udział w PRB

W 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie jako biblioteka wiodąca przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek. Naszymi bibliotekami partnerskimi są biblioteki w Nowince, Lipsku i Płaskiej. Program jest realizowany dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, współpracującej z Fundacją Billa i Melindy Gates. Jego głównym celem jest pomoc bibliotekom na obszarach wiejskich w przeobrażeniu ich w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. Dzięki programowi filia biblioteczna w Jaminach wyposażona zostanie w dwa zastawy komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne, pozostałe biblioteki otrzymają urządzenia wielofunkcyjne oraz laptop, projektor i ekran.
Istotną częścią programu jest też wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarza poprzez szereg szkoleń. Bibliotekarze uczestniczyć będą w pięciu dwudniowych szkoleniach z zakresu „Planowania Rozwoju Biblioteki”.  Do tej pory pracownicy biblioteki wraz z przedstawicielką samorządu Danutą Drągiewicz  i liderem społecznym Janem Dunaj oraz  bibliotekami z Nowinki i Lipska, wzięli udział w dwóch takich szkoleniach. Hasłem pierwszego było „Biblioteka jako miejsce – ludzie i instytucja”, drugiego „Biblioteka jako miejsce zasobów wiedzy i kultury”. Zajęcia warsztatowe z bibliotekarzami prowadzili trenerzy Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Szkolenia te przygotowują nas do prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, organizowania ciekawych imprez mających na celu promowanie swojej placówki i gminy, stworzenia w bibliotece miejsca gdzie można w ciekawy sposób spędzić swój czas wolny.