TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

FILIA BIBLIOTECZNA W JAMINACH

Jaminy 12
16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
jaminybiblioteka@wp.pl
Starszy bibliotekarz – Urszula Bugieda
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 10:30 – 18:30

Wtorek 10:30 – 18:30

Środa 10:00 – 18:00

Czwartek 8:00 – 16:00

Piątek 10:00 – 18:00

Dyskusyjny Klub Książki >>>więcej

„Biblioteka. Oczywiście!”

W dniach 8-12 maja 2017 r. odbył się ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Filia Biblioteczna w Jaminach, jak co roku włączyła się w jego obchody. Hasłem przewodnim było motto: „Biblioteka. Oczywiście!”. Przez cały tydzień organizowane były różnego typu zajęcia tj. Ortofrajda - tworzenie ortograficznego latawca, zabawy ortograficzne z książką, biblioteka w plenerze - czytanie baśni w plenerze, tajemnice biblioteki – zajęcia literacko-plastyczne, jak powstaje książka? - tworzenie własnej książeczki. W tym roku przybliżony został dzieciom zawód bibliotekarza, rola bibliotek. Zmieniająca się funkcja bibliotek w ostatnich latach pozwala na zwiększenie zakresu działań biblioteki. Można w niej czytać, malować, śpiewać, tworzyć, a w przypadku naszej biblioteki nawet gotować. Biblioteka to przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku. Chociaż Tydzień Bibliotek dobiegł końca, w naszej filii takie zajęcia odbywają się bardzo często. Jesteśmy ciągle aktywni, poszukujemy nowych inspiracji, pracy z książką, wychodzimy do ludzi z inicjatywą ciągłej integracji. Jeśli ktoś zastanawia się, czy biblioteka jest miejscem spotkań, kultury i nowych technologii odpowiadamy: „Biblioteka. Oczywiście!”.
U. Bugieda

Galeria

„Umieć czytać, to nic jeszcze, ale chcieć czytać … to zadanie”

Od dwóch miesięcy motto J.I. Kraszewskiego było motywem działań do przeprowadzonych, cotygodniowych spotkań z uczniami klasy II i III SP w Jaminach. Na podstawie książek z Dyskusyjnego Klubu Książki uczniowie, regularnie, po kolei przygotowywali samodzielnie zajęcia z „Czytającej Biblioteki”. Głównym celem zorganizowanych przez Filię Biblioteczną spotkań było rozwijanie aktywności czytelniczej. Otwarcie na literaturę, pokochanie czytania jest najlepszą drogą na poznanie świata, a także priorytetowym celem działań naszej biblioteki. Dzieci co tydzień zamieniały się w małych mentorów prowadzących prawdziwe lekcje. To, co zdziwiło i uszczęśliwiło mnie najbardziej, to rywalizacja w jakości przeprowadzonych spotkań. Uczestniczki wymyślały tak kreatywne i inspirujące metody na interpretację, często trudnych książek, że osobiście niejednokrotnie wykorzystam je na innych czytelniczych zajęciach. Cel został osiągnięty – wszystkie zaplanowane w tym mini projekcie książeczki zostały przeczytane od deski do deski. Śmiało mogę powiedzieć, że zadanie Kraszewskiego zostało w stu procentach zrealizowane.       

U. Bugieda

Galeria

Tortilla - warsztaty kucharskie

Zwyczajem naszej biblioteki stały się warsztaty kucharskie. Cieszą się one dużym powodzeniem. Młodzież zamienia się w małych kucharzy i przyrządza swoje smakołyki. W naszej bibliotece piekliśmy już pizzę, gofry, robiliśmy kanapki, koreczki. 26 kwietnia zorganizowaliśmy warsztaty przyrządzania tortilli. Choć przepis jest bardzo prosty, zwiniecie kolorowego naleśnika sprawiało, niektórym wiele trudności. Jednak przyjemność jedzenia zmobilizowała dzieci do stworzenia pysznych, kolorowych tortilli.

U. Bugieda

Galeria

"Wiosna, ach to Ty”

(…) Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty… - słowa piosenki Marka Grechuty stały się motywem do oficjalnego pożegnania zimy w naszej bibliotece. Pierwsze wiosenne słońce oraz pojawiające się zwiastuny wiosny zmobilizowały nas do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dzieci wykonały Marzannę, którą podpaliliśmy i wrzuciliśmy do wody. Słowami wiersza „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”, na dobre odgoniliśmy zimę.

U. Bugieda

Galeria

Ferie zimowe w Filii Bibliotecznej w Jaminach

galeria

„Bożonarodzeniowe pierniki”

Pierniczki bożonarodzeniowe to jedna z wielu słodkości świątecznych. Ich wypiekanie sprawia wielką frajdę nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dzieciom. One przecież najbardziej lubią wycinanie z ciasta różnych kształtów. A świąteczne pierniki mają tę zaletę, że mogą przybierać różnorodne formy. Od choinek, bombek choinkowych, misiów, gwiazdek, serduszek, a to wszystko w świątecznym przebraniu. 09 grudnia 2016 uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaminach uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników. Samodzielnie przygotowali ciasto, wycieli kształty, upiekli i pięknie ozdobili swoje ciasteczka, których zapach przyciągał przechodzących obok biblioteki czytelników.  W naszej bibliotece „sezon przedświąteczny” uważamy za otwarty.
Urszula Bugieda

Galeria

Urodziny Pluszowego Misia

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece także obchodziliśmy misiowe święto. Przypomnieliśmy historię jego powstania, czytaliśmy misiowe wierszyki, opowiadaliśmy za co kochamy swoje pluszaki, rozwiązywaliśmy zagadki. Przez cały miesiąc, mieliśmy przygotowaną gazetkę tematyczną i wystawkę książek zachęcającą do przeczytania przygód o pluszowym bohaterze. Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy mały torcik. Odśpiewaliśmy jubilatowi głośne sto i dwieście lat, życząc mu, aby zawsze kochały go wszystkie dzieci.
U. Bugieda

Galeria

Galeria

Wiersze Jana Brzechwy - konkurs recytatorski

18.10.2016 r. w bibliotece odbył się konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie zainspirowani lekcją biblioteczną na temat twórczości poety, pięknie recytowali. W ich wykonaniu usłyszeliśmy między innymi: „Ciotka Danuta”, „Igła z nitką”, „Samochwała”, „Dzik” i wiele innych. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom i upominek.

U. Bugieda

Galeria

Znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy- lekcja biblioteczna

5.10.2016 r. w naszej bibliotece było bardzo wesoło. Uczniowie klas II i III szkoły podstawowej mieli lekcje biblioteczną na temat postaci i  twórczości Jana Brzechwy. To niesamowity autor wielu wierszy i bajek, które pokolenia znają na pamięć. Lekcję rozpoczęliśmy rebusami i zagadkami dotyczącymi postaci pisarza. Następnie czytaliśmy wiersze na różne sposoby np. zamienialiśmy się w solistę operowego, dziennikarza, księdza głoszącego kazanie, komentatora sportowego, krzykliwej sąsiadki, cudzoziemca słabo mówiącego po polsku. Ubaw był niesamowity. Dzieci miały za zadanie dokończyć urwane  wiersze Jana Brzechwy. Powstały ciekawe interpretacje, które ozdabiają naszą biblioteczną gazetkę. Lekcja zakończyła się ogłoszeniem konkursu recytatorskiego wierszy Jana Brzechwy, który odbędzie się za tydzień.                                                           
U. Bugieda

Galeria

Tort naleśnikowy - warsztaty kucharskie

Tort kojarzy się nam z urodzinami, bitą śmietaną i dmuchaniem świeczek. W naszej bibliotece, zrobiliśmy tort naleśnikowy, przekładany serkami waniliowymi i owocami. Dzieci miały wydzielone zadania, i chętnie przekładały tort, który składał się z 15 placków naleśnikowych. Zaproponowałam, aby tort chwilę postał, aby składniki połączyły się ze sobą, jednak nie udało się to nam. Tort zniknął w jedną chwilę, był tak pyszny i syty, że musieliśmy chwilę odpocząć leżąc na materacu, snując kolejny pomysł na warsztaty kulinarne, które w naszej bibliotece cieszą się największym powodzeniem.
U. Bugieda

LITERACKI WOODSTOCK - ZLOT DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

W dniach 27-31.07.2016 r. we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock - zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z całego kraju. 800 członków DKK  z całej Polski przybyło do Wrocławia, aby wspólnie świętować 10-lecie istnienia ruchu. Miałam, to szczęście, iż mogłam być jego uczestniczką.
Nasza podlaska grupa licząca 20 osób, koordynatorem DKK p. Małgorzatą Rokicką- Szymańską wyruszyła w środę rano. Nieświadomi mnóstwa atrakcji, jakie na nas czekały, zakwaterowaliśmy się w akademiku studenckim we Wrocławiu.
Pierwszego dnia, po obfitym śniadaniu, wyruszyliśmy na teren Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, gdzie odbywała się uroczystość. Tam odbyły się pierwsze warsztaty Hymnu Książki, który mieliśmy odśpiewać trzeciego dzień pobytu na wrocławskim Rynku. Muzyka skomponowana przez jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Jana Kanty Pawluśkiewicza, słowa napisane przez Tadeusza Różewicza, stały się hymnem miłości do książki…

„Poeta to na pewno ktoś,
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos(…)”

Hymn Książki UNESCO powstał we Wrocławiu i już zawsze będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki.
Kolejnym punktem spotkań w 8 namiotach były wykłady „O literaturze i wokół literatury”, prowadzone przez wspaniałych moderatorów tj. Elżbietę Kalinowską, Piotra Koftę, Martę Konarzewską, Szymona Kloska, Artura Wabika , Magdę Piekarską, Agnieszkę Rasińską–Bóbr, Bernadettę Darską, Agnieszkę Karp–Szymańską. Tematyka bloków tematycznych była tak różnorodna, że było, co wybierać. Największe wrażenie wywarł na mnie wykład M. Konarzewskiej pt. Od „Zmierzchu” do…, w którym między innymi omawiała, jakim językiem powinny być pisane książki dla współczesnej młodzieży. Późnym wieczorem odbyła się wielka Gala Dyskusyjnych Klubów Książki. Była to prezentacja DKK i wręczenie nagrody dla najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej, literatury faktu i literatury dla dzieci i młodzieży. Nagrody te dostali: Jacek Dehnel, Barbara Kosmowska, Wiesław Myśliwski, Jacek Hugo-Bader. Gościem specjalnym gali była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. W asyście tłumaczki, zaprezentowała niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie „Ślepa miłość”, które rozbawiło wszystkich uczestników. Dobrego nastroju nie była w stanie popsuć nawet wieczorna burza i deszcz. Poza tym, czym byłby „Woodstock” bez deszczu? Tańcząc i bawiąc się przy muzyce Pablopavo i Ludzików, najbardziej literackim zespołem w Polsce, zakończyliśmy pierwszy dzień zlotu.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy warsztatami Hymnu Książki, następnie wybieraliśmy namioty, w których słuchaliśmy dziewięciu wykładów, prowadzonych przez  ekspertów prezentujących najciekawsze tytuły książkowe z różnych zakątków świata – od Europy Środkowej i Wschodniej, poprzez Afrykę, Amerykę Łacińską aż do Azji. Po południu odbył się Dyskusyjny Klub Książki. Były to rozmowy z takimi autorami jak ­ Jacek Dehnel, Wit Szostak, Sylwia Chutnik,  Magdalena Tulli, Barbara Kosmowska, Joanna Fabicka, Marek Krajewski, Marcin Wroński, Stanisław Łubieński, Robert Pucek, Wojciech Jagielski, Jacek Hugo–Bader, Elżbieta Kalinowska, Tomasz Pindel, Grażyna Jagielska, Anna Janko. Było w czym wybierać, chodziliśmy od namiotu do namiotu, by posłuchać chociaż przez chwilę imponujących wykładów. Ostatnim punktem drugiego dnia Literackiego Woodstocku były spotkania autorskie, którego gośćmi byli: Olga Tokarczuk oraz Ildefonso Falcones, autor słynnej Katedry w Barcelonie.
Trzeci – ostatni dzień spotkania członków dyskusyjnych klubów z całej Polski, była to przede wszystkim próba generalna Światowego Hymnu Książki UNESCO i rozmowa z Danutą Wałęsą na wrocławskim Rynku, która zachęcała uczestniczki spotkania do aktywnego działania na rzecz walki o prawa kobiet. Zaznaczyła, iż „w dobie komputerów i telefonów komórkowych, bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest szczególnie ważny. Nie możemy go unikać i wyręczać się technologią”. Jako bibliotekarzowi pozostaje mi tylko zaznaczyć, iż biblioteka byłaby i jest świetnym do tego kontaktu miejscem. Było to niezwykłe spotkanie z niezwykle mądrą i ciepłą kobietą, która uważa, że „w rękach młodszych od niej jest siła, aby coś zmienić”.
Po powrocie na teren festiwalu, uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z ośmiu spotkań z piętnastoma pisarzami tj. Grażką Lange, Małgorzatą Cackowską, Jakubem Żulczykiem, Łukaszem Orbitowskim, Gają Grzegorzewską, Joanną Jodełką, Grzegorzem Kasdepke, Anną Czerwińską–Rydel, Michałem Rusinkiem, Mariuszem Urbankiem; Małgorzatą Gutowską–Adamczyk, Hanną Cygler, Bartkiem Sabelą, Ziemowitem Szczerkiem, Lidią Ostałowską, Cezarym Łazarewiczem. Ciężko było się zdecydować, który namiot wybrać, jednak mój DKK jest prowadzony dla dzieci i młodzieży, więc wybór padł na G. Kasdepke i A. Czerwińską–Rydel.
Czas Literackiego Woodstocku niestety upłynął. Napełniona godzinami spotkań, rozmów o książkach, przez książki i dla książek, trochę zmęczona, jednak naładowana energią intelektualną z rozmów z tak wspaniałymi ludźmi wróciłam do swego domu, pracy do swoich małych klubowiczów. Chociaż jak powiedział Grzegorz Kasdepke, że niezależnie od tematu swojej książki ma jeden cel: „Uzależnić dzieci od czytania. Czas na czytanie mądrych książek przyjdzie dla nich później”, to ja jednak chciałabym, aby tych dorosłych czytelników, szczególnie w mojej filii przybyło. Może spotkania DKK prowadzilibyśmy również dla dorosłych.? Bo przecież….
(….)Dziś włoskiem tym poety głos
Słyszycie
Ktoś tam słyszy….
T. Różewicz

Urszula Bugieda

„Dzień Rodziny”

„Jesteś dziś przy mnie tak blisko
Jak wtedy w dzieciństwa dni
Gdyś pochylała skroń nad kołyską
I cicho nuciła mi…”

06.06.2016 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach obchodziliśmy Dzień Rodziny zorganizowany wraz z tutejszą Szkołą Podstawową, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na rodzinę”. Uczniowie przygotowani przez nauczycieli przedstawili bardzo ciekawą, śmieszną, a zarazem wzruszającą akademię swoim rodzicom i dziadkom. Dzieci wręczyły też własnoręcznie wykonane breloki, natomiast Pani dyrektor szkoły przekazała rodzicom dyplomy „Rodzina na Tak”, za zaangażowanie i wsparcie w działaniach edukacyjnych. W świat zabaw zabrała dzieci animatorka Kinga. Były zabawy z chustą klanza, slalom, skręcanie balonów w kształt zwierząt i kwiatów. Za budynkiem biblioteki odbył się mały poczęstunek, nad rozpalnym ogniskiem wszyscy piekli kiełbaski oraz częstowali się słodkościami. Dzieciom i ich rodzinom życzymy, aby takie święto trwało cały rok.
U. Bugieda

Galeria

„Tydzień bibliotek”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W bibliotekach w całej Polsce organizowane są różnego typu przedsięwzięcia typu, konkursy, warsztaty, spotkania literackie, autorskie, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
W ramach Tygodnia  Bibliotek Filia Biblioteczna w Jaminach zorganizowała szereg zajęć m.in. lekcję biblioterapeutyczną pt. „Dzień postaci z bajek”, lekcję biblioteczną dla uczniów klas IV- VI –„Biblioteka dawniej i dziś – historia bibliotek”, zajęcia plastyczne „Serce dla mamy”, warsztaty artystyczne „Odlewy z masy solnej”, oraz warsztaty pt. „Śpiewająco-recytująca biblioteka”. Dzieciom najbardziej podobały się warsztaty, na których mogły zamienić się w gwiazdy i wykazać się swoim talentem muzycznym i recytatorskim. Każdy z występów był oryginalny, za co zostali nagrodzeni pysznymi lodami.
U. Bugieda
Galeria

„Przez krzyż do chwały”

Drugiego kwietnia – w piękny, ciepły wieczór w parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Jaminach odbył się marsz papieski. Organizowany on jest w tej parafii już po raz czwarty, przez proboszcza parafii Jaminy – Krzysztofa Bronakowskiego. To piękny sposób złożenia hołdu Ojcu Świętemu w 11 rocznicę śmierci. Wierni z kilku parafii, wraz z swymi ukrytymi w głębi serca intencjami, wyruszyli o godzinie 19.00 z Jaziewa, gdzie z modlitwą i śpiewem na ustach, pod eskortą OSP w Jaziewie pielgrzymowali w kierunku kościoła w Jaminach. Przed 21.00 pod figurą Jana Pawła II, odśpiewali Apel Jasnogórski, następnie przeszli do kościoła, gdzie odbył się montaż słowno- muzyczny przygotowany przez Filię Biblioteczną w Jaminach pt. „Przez krzyż do chwały”. Nawiązywał on do znaczenia i roli krzyża w życiu każdego człowieka, a także ukazywał znaczenie krzyża jako znaku zbawienia. Młodzież czytała fragmenty Ewangelii, opowiedziała w sposób teatralny piękną i bardzo wymowną balladę o krzyżu, a także życzyła wszystkim zebranym, abyśmy przemienili serca zatwardziałe i nieczułe na ludzką krzywdę w ogrom życzliwości, która będzie emanować na innych. Montaż ten uzupełnił proboszcz parafii, nawiązując pięknie do życia Jana Pawła II, który zawsze powtarzał, że Krzyż jest wpisany w życie każdego człowieka, namawiał, abyśmy się go nie wstydzili i kroczyli przez nasze życie nie narzekając na swój krzyż i nie lękali się go, o czym mówią także słowa pieśni wielkopostnej wypowiedzianej w przedstawieniu „Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę. Krzyż Twój całuję, pod krzyżem uklękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę…". Montaż słowno-muzyczny nagrodzony był wielkimi brawami. Na koniec uroczystości upamiętniającej śmierć Ojca Świętego, proboszcz udzielił Komunii Świętej i Błogosławieństwa Bożego, natomiast chór działający przy parafii pod przewodnictwem organisty Pana Jacka Kulika odśpiewał piękną pieśń streszczającą życie naszego papieża - Polaka. Z sercami napełnionymi modlitwą wyraziliśmy żywą pamięć o Ojcu Świętym.
U. Bugieda

Galeria

Dzień Kobiet i Mężczyzn w Jaminach

„(…)Droga Ewo, jedyna !
Z mego żebra stworzona.
Nie masz na świecie cudu większego niż żona.
Więc niech ósmy marca –
dzień twego stworzenia.
Będzie kobiet świętem przez pokolenia.”
Przez taką wędrówkę przez wieki z okazji obchodów Dnia Kobiet i Mężczyzn zabrali nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaminach. Uroczystość ta odbyła się 9.03.2016 r. w filii Centrum Biblioteczno-Kulturalnego. Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty, choć różny sposób. Korzystając z materiałów archiwalnych przedstawili, jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach. A zaczęli od samego początku, czyli od Adama i Ewy... a zakończyli na czasach współczesnych. Świetnym pomysłem i przypomnieniem „starych czasów” okazała się prezentacja, gdzie mogliśmy odnaleźć siebie na starych, szkolnych fotografiach. Były kwiaty, czekoladki; jednak najbardziej podobałaby się piękne kolorowe, wykonane własnoręcznie przez uczniów - kwiaty z krepiny, wręczane każdej z pań. Nie byłoby takiej uroczystości, gdyby nie wspaniała kadra nauczycielska (Pani dyrektor Bożena Wiszniewska i nauczyciele: Marianna Maksimowska–Doroszko, Henryk Krysiuk, Alicja Korczak, Emilia Czerniawska, Paweł Karbowski, Bożenna Bielawska), która zaangażowała tak małą, a pracowitą grupę swych uczniów i która bardzo chętnie współpracuje z filią biblioteczną. Korzystając z tej okazji pragnę im serdecznie podziękować, ponieważ choć jest ich tak niewiele, to potrafią bardzo dużo. Podziękowania należą się przybyłym gościom, a w szczególności rodzicom uczniów, którzy przygotowali słodki poczęstunek i chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach. Choć Dzień Kobiet i Mężczyzn już za nami, to jednak namawiam do szukania jak najczęstszych okazji do takiego spotkań, by oderwać się od codziennych obowiązków i problemów, aby poczuć, że to nasze święto jest nie tylko raz do roku.  
                          Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty pisankarskie

07.03.2016 r. odbyły się warsztaty pisankarskie, które przeprowadziła pani Anna Krysztopa.  Pani Ania opowiedziała nam o różnych  technikach malowania jaj na Wielkanoc oraz pokazała jedną z najstarszych  metod, a mianowicie  malowanie woskiem. Uczestnicy zajęć uczyli się dawnych wzorów zdobienia jajek nanoszonych techniką batikową oraz zapoznali się z tradycjami związanymi z Wielkanocą.                             
U.Bugieda

„Dwie Dorotki” - lekcja biblioteczna

25.02.2016 r. w ramach „Czytającej biblioteki” realizowaliśmy autorski scenariusz pani Barbary Kuprel - bibliotekarki z Moniek pt. „Dwie Dorotki”. Celem zajęć była popularyzacja twórczości Janiny Porazińskiej, oraz uświadomienie dzieciom, iż baśnie uczą, że dobro jest nagradzane, a zło karane. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli krótką prezentację multimedialną opowiadającą o życiu i twórczości Janiny Porazińskiej. Następnie przeczytałam im baśń pt. „Dwie Dorotki”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na odmienne zachowania bohaterek w identycznych sytuacjach. Wraz z dziećmi dokonaliśmy charakterystyki obu Dorotek, próbując ocenić ich zachowanie. Następnie dzieci w parach rozwiązywały test dotyczący tematyki baśni. Kolejnym i najbardziej udanym punktem lekcji było szukanie żółtej skrzynki, ukrytej między regałami w bibliotece. Dziewczynce „Dobrej Dorotce”, która pierwsza odnalazła skrzynkę zaproponowałam, że ma wybór: może zachować skrzynkę dla siebie, bądź podzielić się z innymi dziećmi. Poprosiłam ją, aby zastanowiła się, co na jej miejscu zrobiłaby dobra Dorotka z baśni. Oczywiście dziewczynka podzieliła się skarbami ukrytymi w skrzynce, a były to cukierki. Przypominając dzieciom, że baśń kończy się weselem Dorotki z Kowalczykiem wybrałam przypadkowego chłopca i zakończyliśmy lekcję biblioteczną wspólnym tańcem weselnym.
Urszula Bugieda

Galeria

FERIE ZIMOWE 2016
Ferie zimowe 2016, w Filii Bibliotecznej w Jaminach były nadzwyczaj udane. Każdego dnia wg harmonogramu ferii odbywały się zajęcia o różnorodnej tematyce. Były to: zajęcia plastyczne pt. „Mroźna zima”, Warsztaty kulinarne – rurki z kremem oraz koreczki, karaoke, seansy bajkowe, teleturnieje sprawnościowe, warsztaty kosmetyczne pt. „Szalone makijaże”, zajęcia rekreacyjne, zabawy z chustą Klanza, gry planszowe, a to wszystko zakończone wspaniałym Balem Karnawałowym. Dzieci i młodzieży każdego dnia przybywało, ponieważ na nudę, nikt tu nie narzekał, a i godzin pracy często brakowało. Młodzież, która nie chciała brać udziału w zabawach, korzystała z czytelni biblioteki oraz z czytelni internetowej. Niezmiernie cieszę się, iż na wszystkie zaplanowane zajęcia przychodziło tak wiele dzieci. Biblioteka jest miejscem, które prowadzi zajęcia nie tylko podczas ferii, jest otwarta na wszystkie propozycje dzieci przez cały czas swojej pracy. Mam nadzieję, że dzięki tym feriom małych czytelników w Filii Bibliotecznej w Jaminach jeszcze przybędzie.
Urszula Bugieda

Galeria

„Pedagogika zabaw z chustą KLANZA”

Chusta animacyjna KLANZA, zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu stanowi dla grupy dużą atrakcję (sprawia to jej wygląd). Dobrze jest, aby uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nią (mogli nią pomachać, wejść pod nią), a dopiero potem mogli bawić się według określonych zasad. Mając określony cel i znając swoją grupę (wiek uczestników, liczbę), wybieramy odpowiednie przykłady zabaw lub modyfikujemy je w zależności od potrzeb.
W ramach „ Czytającej biblioteki”, w jamińskiej bibliotece urządziliśmy z nią zabawy pełne przygód. Sprawiły one dzieciom ogromną radość. Zbliżają się ferie zimowe, w czasie których również zaplanowaliśmy dzień zabaw z chustą KLANZY. Serdecznie zapraszam.
U. Bugieda

Wieńce adwentowe – warsztaty

10.12.2015 r. w odbyły się warsztaty artystyczne, na których wykonywane były wieńce adwentowe. Pokierowała nimi Dorota Zdzichowska, uzdolniona kwiaciarka, zaprzyjaźniona z naszą biblioteką. Pokazała nam jak stworzyć piękny wieniec, który będzie ozdobą świątecznego stołu lub drzwi. Przeplatając igliwia, nawiązała do historii i tradycji wieńców adwentowych, czym wprowadziła w świąteczną atmosferę. Powstały piękne kompozycje, które uczestniczki zabrały ze sobą, a wieniec wykonany przez panią Dorotę, będzie ozdobą na corocznym spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Gminna Bibliotekę Publiczna w Sztabinie. W podziękowaniu za poprowadzenie warsztatów, podarowałyśmy jej serowego bałwana, wykonanego przez panią Annę Tomaszewską.
Urszula Bugieda

Galeria

Marmurkowe muffinki i "Kucharz Peppo Parmezana"

W małych cukierników zamieniły się dzieci uczestniczące w cotygodniowych  spotkaniach „Czytającej biblioteki”. Przepis na marmurkowe muffinki przyniosła nam pani Bożena Wiszniewska - wychowawca klasy. Podzieliliśmy się na dwie drużyny. Pierwsza z nich mieszała składniki suche, druga mokre. Połączyliśmy je ze sobą i przełożyliśmy do foremek.
W oczekiwaniu na babeczki, przeczytaliśmy przygodę Kucharza Peppo Parmezana - szefa kuchni w restauracji „Pod Szczęśliwym Prosiaczkiem”. Kiedy piękny zapach doszedł do naszej biblioteki, udaliśmy się na wspólne próbowanie naszych marmurkowych muffin. Były tak pyszne, że w ciągu kilku minut na talerzu zostały tylko okruszki.
Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty artystyczne - wykonywanie bombek na choinkę

Nadszedł czas wielkich przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W naszej bibliotece również zaczyna być świątecznie. Uczestnicy „Czytającej Biblioteki” oraz Dyskusyjnego Klubu Książki na warsztatach artystycznych wykonywali bombki na choinkę. Do wyboru były dwie techniki: ozdabianie różnokolorowymi cekinami, oraz różnego typu kaszami. Pomysłów nie brakowało. Dzieci przeniesione w świąteczny klimat tworzyły piękne i kolorowe ozdoby.
Urszula Bugieda

Galeria

„Kto ty jesteś ? Polak Mały!”

W ramach „Czytającej biblioteki” dnia 6.11.2015 r. w naszej bibliotece odbyła się lekcja na temat zbliżającego się „Dnia Niepodległości”. Przeprowadzona została pogadanka przybliżajaca historię zbliżającej się uroczystości, następnie, każda z dziewczynek na pamięć, głośno recytowała wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm patriotyczny polskiego dziecka” – „Kto ty jesteś? Polak mały!”.
Katechizm polskiego dziecka

— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.
Urszula Bugieda

Urodziny Pluszowego Misia

30.10.2015 r. w naszej bibliotece obchodzone były urodziny Pluszowego Misia. Przyszli na nie uczniowie klasy pierwszej i drugiej SP w Jaminach wraz z wychowawcą. Przyniosły ze sobą prezenty: sałatkę warzywną, sałatkę owocową i piękne laurki; wszystko to wykonane zostało samodzielnie przez dzieci. Urodziny rozpoczęły się opowieścią na temat, skąd pochodzi nazwa „pluszowy miś” i jaka jest jego historia. Nauczyliśmy się wspólnego hasła, które brzmiało: "Czy jest duży, czy jest mały zawsze chętny do zabawy". Następnie dzieci opowiadały o swoich przytulankach. Nie byłoby urodzin, gdyby nie konkursy takie jak np. zbieranie wykałaczek rękawicą kuchenną, misiowy masaż, nauka piosenki, naprawianie misia. Najbardziej podobały się dzieciom wiersze, których bohaterem był pluszowy miś, czytane jako przerywnik w zabawach, jak również zabawy z przebranym „pluszowym misiem”. Ciekawą anegdotę, po czym odróżnić misia pluszowego od polarnego i brunatnego opowiedziała Pani Bożena Wiszniewska – wychowawca klasy. Najsmaczniejszą atrakcją okazał się tort, przy którym dzieci odśpiewały głośne „sto lat”. W ramach podziękowań za uczestnictwo w urodzinach, wszystkie dzieci otrzymały dyplom z podziękowaniami od Pluszowego Misia i jeszcze długo, długo bawiły się na urodzinowej dyskotece. Urodziny uważam za udane, ponieważ dzieci pytały, czyje urodziny będziemy obchodzić za tydzień.
Urszula Bugieda

Galeria

PODRÓŻNICY NA TROPIE ODKRYĆ

W podróż w poszukiwaniu nowych wiadomości, wybrali się uczniowie klasy pierwszej i drugiej SP w Jaminach. Inspiracją do niej była książką Rafała Widłaka pt. „Maja na tropie jaja”. To kolejna książka z projektu „Czytam sobie w Bibliotece”. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawa integracyjną pt. „Kogo brakuje?”, następnie przeczytaliśmy i omówiliśmy książeczkę. Narysowaliśmy przedmioty, które kojarzą się nam z podróżą, oraz odbyliśmy pogadankę na temat: „Po co ludzie podróżują?”. W bibliotece ukryte były różne pamiątki, które można przywieźć z wycieczki - uczniowie odnaleźli je bez żadnych problemów. Postanowiliśmy wyruszyć w swoją wymyśloną podróż pociągiem, więc aby ją odbyć, wykonaliśmy walizki z tekturowych kartonów, zapakowaliśmy niezbędne nam przedmioty, wzięliśmy paszporty i bilety, i w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, ruszyliśmy przed siebie w biblioteczny świat.
Urszula Bugieda

Galeria

Zabawa w Maga

1.10.2015 r. bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. I i II SP w Jaminach wraz z wychowawczynią – Panią Bożeną Wiszniewską. W ramach cotygodniowych spotkań „Czytającej Biblioteki”, skorzystaliśmy z  scenariusza projektu „Czytam sobie w bibliotece”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sztabinie. Jest to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat. Wykorzystany scenariusz pt. „Zabawa w Maga" na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Syrop Maga Abrakabry”, okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczennice szybko weszły w rolę magów, sułtanek, wykonywały czarodziejskie czapki i układały zaklęcia. Odgrywały magiczne scenki i śpiewały piosenki. Czas minął błyskawicznie, a nam chciało się dalej czarować. Ustaliłyśmy wspólnie, że właśnie taką formę zajęć będziemy kontynuować w ramach „Czytającej Biblioteki”.

Galeria

"Czytanie na polanie”

W ostatni dzień wakacji miało miejsce „Czytanie na Polanie”. Wyszliśmy przed budynek biblioteki i głośno czytaliśmy ulubione kawałki opowiadań, wspominaliśmy dobiegające końca wakacje, snuliśmy plany na kolejne spotkania w bibliotece. Przyjemność przebywania na świeżym powietrzu i piknikowania z radością z czytania książek dzieciom lub sobie nawzajem, była tak duża, iż czas spędzony w takiej formie upłynął nam bardzo szybko. Dzieci wyraziły chęć, iż część spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki mogłaby odbywać się w takiej formie.
Urszula Bugieda

„Pora na pomidora” cz.II – sałataka owocowa

28.08.2015 r. odbyła się druga część warsztatów kulinarnych. Tym razem robiliśmy sałatkę owocową. Wzięło w nich udział 8 uczestników. Nasz stół zapełnił się kolorami i owocami lata. Były jabłka, truskawki, śliwki, borówki, brzoskwinie, ananasy, gruszki, banany, maliny, winogrona i wiele kucharek. Było tego tak dużo, że zrobiliśmy 3 wersje sałatki owocowej: z sokiem, jogurtem i serkiem waniliowym. Degustacji nie było końca. Smaki przenikały się, a na pełnych buziach pojawiał się radosny uśmiech. Pomimo, iż wakacje dobiegły końca zachęcamy do robienia takich sałatek w domu jak najczęściej, ponieważ jest to najsmaczniejsza bomba witaminowa.
Urszula Bugieda

Galeria

„Pora na pomidora” cz. I - warsztaty kulinarne

24.08.2015 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty kulinarne pt. „Pora na pomidora”. Pomysł zaczerpnęliśmy z kampanii społeczno-edukacyjnej pt. „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". W spotkaniu udział wzięło 4 uczestników. Pierwszym jego punktem było wyjaśnienie uczestnikom zasad prawidłowego żywienia dzieci, a także podzielenie się ciekawymi przepisami na dania z wykorzystaniem polskich warzyw. Naszą popisową potrawą była sałatka warzywna przygotowana przez dzieci. Zrobiliśmy ją z kapusty, pomidorów, ogórków i cebulki - warzyw pochodzących z własnych ogródków. W międzyczasie czytaliśmy na głos wiersze pt. „Pomidor” „Witaminowe abecadło”, „Na straganie”. Poprzez zabawę chcieliśmy pokazać najmłodszym jak jeść zdrowo i ze smakiem oraz zaprosić ich do kolejnego wspólnego gotowania, na którym będziemy przygotowywać sałatkę owocową.
Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty kulinarne

17.06.2015 r. odbyły się warsztaty artystyczne. Z masy cukrowej dzieci wykonywały różne ozdoby: różyczki, perełki oraz listki, które udekorują tort na zakończenie roku szkolnego. Choć nie było to proste zadanie, ponieważ masa cukrowa szybko staje się krucha, wyszły nam piękne kwiaty.
Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty plastyczne

10.06.2015 r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne metodą wydzieranki. Wzięło w nich udział 5 uczestników, dzieci jak i dorosłych. Praca była bardzo pracochłonna, ponieważ wyklejaliśmy portret Maryi. Wszyscy podeszli do tego zadania z precyzją i cierpliwością. Czas spędzony na warsztatach upłynął w miłej atmosferze. A owoc naszej pracy weźmie udział w szkolnym konkursie pt. „Moja Matka Maryja”.

Galeria

Dzień Dziecka

3.06.2015 r. Filia Biblioteczna w Jaminach zorganizowała ognisko z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyli w nim uczniowie SP w Jaminach oraz członkowie DKK. Pogoda i humor dopisały. W rozśpiewanym nastroju piekliśmy kiełbaski, a uczestnicy DKK organizowali różne zabawy ruchowe. Po raz kolejny udało nam się zintegrować dzieci w różnym wieku szkolnym oraz spędzić aktywnie i miło wolny czas

SIECIAKI

28.05.2015 roku w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się lekcja biblioteczna pt.” Sieciaki”. Wzięli w niej udział uczniowie klas 0-IV wraz z opiekunami p. Bożeną Wiszniewska oraz p. Bożena Bielawską. Główną ideą przyświecającą zajęciom było propagowanie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Uczniowie obejrzeli 3 odcinki kreskówki pt. „Sieciaki”, na podstawie których stworzyli cztery Sieciakowe  zasady i zapisali je na planszy:
  • Nie ufaj osobom poznanym w Sieci.
  • Nie podawaj swoich danych.
  • Zabezpiecz swój komputer.
  • Mów jeśli coś jest nie tak.
W przerwach między kreskówkami, uczniowie mieli pogadankę, gdzie odpowiadali na pytania związane z filmami i sami wyciągali wnioski do zaistniałych tam problemów tj. jak zachować się w sytuacjach ryzykownych, jakich danych o sobie nie podawać, jakie są niezbędne programy do ochrony komputera przed zagrożeniami w Sieci( firewall oraz program antywirusowy).
Na koniec spotkania wszyscy uczniowie dostali „Sieciakowe zasady bezpieczeństwa” do wklejenia do zeszytu , bądź przy swoim komputerze, aby o nich nigdy nie zapominać.
Urszula Bugieda

2015 – ROKIEM PAPIESKIM

„Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie”
Choć nie pojawia się już w papieskim oknie i nie udziela błogosławieństw, a po świecie zamiast Niego pielgrzymuje ktoś inny, On jest pośród nas. Odwołujemy się do Jego słów, wspominamy gesty, serdeczny uśmiech. Sięgamy po jego książki i osiągające miliardowe nakłady publikacje o Nim. Rekordy frekwencji bije każda premiera kolejnego filmu o życiu papieża Polaka. Podążamy śladami naznaczonymi Jego obecnością, którą upamiętniają liczne tablice, pomniki, muzea.
My Polacy, mamy sporo powodów do wyrażania wdzięczności, chociaż należy wspomnieć, iż Jan Paweł II to niezaprzeczalny autorytet całego świata-szanowany przez ludzi różnych wyznań, światopoglądów, monarchów i przywódców państw, ale i też nędzarzy koczujących w slumsach.
Rok 2015 ogłoszony został  Rokiem Jana Pawła II, dlatego też 18 maja w 95 rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, filia biblioteczna w Jaminach we współpracy ze szkołami w Jaminach i Jaziewie zorganizowała spotkanie pełne wspomnień o Janie Pawle II. Przybyło wielu – wójt Tadeusz Drągiewicz, radne: Wanda Wiliwis i Małgorzata Kunda, dyrektorzy szkół, nauczyciele, księża: Prałat Edward Cwalina, Krzysztof Bronakowski i Wojciech Kotarski, mieszkańcy parafii Jaminy, młodzież szkolna. W nastroju pełnym radości i zadumy słuchaliśmy słów pięknego montażu w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jaminach i w Jaziewie, wspólnie śpiewaliśmy ulubione piosenki Jana Pawła II. Szczególnie wzruszały bezpośrednie wypowiedzi Ojca Świętego, a wyświetlane obrazy ukonkretniały szczegóły z Jego życia. Tematem dominującym było przesłanie Papieża, że wszyscy tworzymy jedną wielką rodzinę, której jedność możemy osiągnąć jedynie przez dialog i miłość. W drugiej części spotkania zaproszono wszystkich na „papieskie kremówki” przygotowane przez Panie: Annę Tomaszewską, Agatę Lewoc, Wiolettę Szkiłądź, Elżbietę Szmygiel. Małgorzatę Kunda, Jadwigę Ruducan, Barbarę Jarmoszko, Annę Matyskieła, Marię Cybulską, Dorotę Kalinowską, Barbarę Lewoc, Małgorzatę Ostrowską. Uczestnicy spotkania obdarowani też zostali słodkimi piernikami z dołączonymi cytatami z wystąpień Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny przygotowany był przez bibliotekarkę filii bibliotecznej w Jaminach – Urszulę Bugieda we współpracy z katechetką szkół w Jaziewie i w Jaminach – Emilię Czerniawską. Obsługę techniczną imprezy zapewnił Andrzej Artwich, a usługi fotograficzne wykonali Tomasz Chilicki i Bogusław Kierkla. Za organizację tej pouczającej imprezy w imieniu wszystkich podziękował przybyły z Ełku ksiądz Wojciech Kotarski.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za naszego Wielkiego Rodaka, ale też starajmy się wracać do Jego nauczania, pogłębiać znajomość tego wielkiego dziedzictwa, by stawało się ono drogowskazem w naszym codziennym życiu.

Galeria

Spotkanie z policjantem

20.04.2015 roku w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyło się z spotkanie z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Augustowie asp. szt. Robertem Żukowskim - dzielnicowym Gminy Sztabin. Wzięło w nim udział 24 uczniów Szkoły Podstawowej w Jaminach wraz z opiekunami, panią Dyrektor SP w Jaminach - Bożeną Wiszniewską, nauczycielami - Bożenną Bielawską, Emilią Czerniawską, Sylwią Głowicką. Głównym celem spotkania było między innymi uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia mogą spotkać dzieci samodzielnie wracające po szkole do domu, o kontaktach z obcymi oraz prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Policjant poinformował także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny. Te oraz wiele innych zasad zostały przypomniane dzieciom. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Na koniec spotkania nasz gość pozwolił uczniom usiąść w wozie policyjnym, co wywołało ogromną radość.
Myślę, że takie profilaktyczne spotkania są niezbędne nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym przypomną o istotnych zasadach, o których tak często zapominamy.
Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty kulinarne - gofry

W piątek 10.04. 2015 r. w naszej bibliotece zapachniało chrupiącymi i słodkimi goframi. To kolejna część warsztatów kulinarnych. Dzieci przyniosły potrzebne produkty i samodzielnie przygotowały ciasto, wsypując kolejno do miski potrzebne składniki oraz mieszając wszystko robotem kuchennym. W momencie gdy ciasto było gotowe, a dodatki do gofrów przygotowane pozostało przełykać ślinkę w oczekiwaniu na wypieki. Czas ten spędziliśmy na różnych zabawach integracyjnych i aktywizujących. Uśmiech nie znikał nam nawet na chwilę. Kiedy oczekiwań nadszedł kres, każde dziecko częstowało się bitą śmietaną, dżemem, oraz cukrem pudrem tworząc niezwykle przepyszny podwieczorek. Było pysznie.
Oto przepis na nasze gofry:
Składniki :
· 1 litr mleka
· 4 jajka
· 4 łyżki cukru
· 1 łyżeczka proszku do pieczenia
· 1 cukier waniliowy
· szczypta soli
· ok. ¾ kg mąki
· olej
Wykonanie:
Mleko, jajka, cukier i cukier waniliowy dobrze wymieszać. Następnie dodać proszek do pieczenia, szczyptę soli i stopniowo mąkę. Na koniec, gdy jest dobrze wymieszana mąka należy dolać do ciasta z ¼ szkl. oleju i ponownie dobrze wymieszać.

„Przyjemne z pożytecznym” - warsztaty kulinarne

Aby udowodnić, że gotowanie to nie smutny obowiązek i sterta brudnych naczyń, ale przyjemność i przede wszystkim dobra zabawa – Filia Biblioteczna zorganizowała warsztaty kulinarne. Wzięło w nich udział 11 uczestników. Daniem dnia była uwielbiana przez dzieci i młodzież pizza. Uczestnicy przynieśli swoje ulubione dodatki do pizzy, następnie dekorowali ją według własnych wariacji smakowych. Była to praca w grupach, co jeszcze bardziej integrowało dzieci. Towarzyszył nam nie tylko zapach pieczonej pizzy, ale również dobry humor. Pizza wyszła nam wyśmienita, o czym świadczyły brudne od sosu buźki i puste blaszki. Z pełnymi brzuchami umówiliśmy się na kolejne warsztaty, na których będziemy piekli gofry.

Galeria

Dzień Kobiet

„W kobietach dobroć, litość i miłość mieszka….”, tymi oto słowami - Wiliama Szekspira rozpoczął się 8.03.2015 r. Dzień Kobiet w Jaminach. Tego dnia, każda kobieta powinna czuć się zauważona i doceniona, dlatego Filia Biblioteczna w Jaminach zorganizowała małą uroczystość.
Jako pierwszy życzenia zdrowia, radości, miłości, realizacji życiowych planów wszystkim Paniom, złożył radny gminny Pan Andrzej Paszkowski. Kolejnym punktem programu był wykład kosmetyczki i podologa Pani Mileny Stankiewicz, pracownika FishSpa w Gdyni, która zaprezentowała nowoczesne techniki kosmetyczne np. stylizację paznokci metodą peel-off (stripklack), jak też leczniczy peeling i masaż dłoni, stóp i całego ciała metodą ichtioterapii. Dzięki temu panie mogły dowiedzieć się, jak uzyskać pomoc w zwalczaniu różnych chorób skóry tj. łuszczyca, egzema lub atopowe zapalenie skóry. Chętne panie skorzystały również z krótkich zabiegów kosmetycznych tj. regulacje brwi lub stylizacja paznokcia.
W krainę kobiecej wrażliwości i delikatności zabrała nas Pani Bożena Klimaszewska, która zaczarowała nas swymi pięknymi wierszami. Pani Bożena przywiozła również ze sobą swe obrazy, które stały się entourage całej uroczystości.
Podczas gdy część pań korzystała z zabiegów kosmetycznych, pozostałe przy cieple kominka, kobiecej muzyce, kawie, herbacie i stole słodkości prowadziła babskie rozmowy. Tematów nie brakowało, kobiety wymieniały się przepisami, nowościami kosmetycznymi, jak też wrażeniami z uroczystości.
Nie byłoby tego spotkania bez mieszkańców Jamin, którzy pomogli w organizacji Dnia Kobiet: Anny Tomaszewskiej, Danuty Tomaszewskiej, Wioletty Szkiłądź, Agaty Lewoc, Elżbiety Artwich, Teresy Artwich; Andrzeja Artwicha i Andrzeja Paszkowskiego oraz wspaniałych gości, którym serdecznie dziękuję za przyniesione słodkości i obecność.
Ktoś kiedyś powiedział, że tak naprawdę samotni jesteśmy wtedy, kiedy sami od ludzi odchodzimy. Nasze spotkanie uświadomiło nam ,że warto organizować takie uroczystości, ponieważ nie tylko integrują ludzi, ale dają radość z rozmowy oraz z bycia z drugim człowiekiem.
Urszula Bugieda

Galeria

„Biblioteka to kraina,

w której czytać się zaczyna”

Motto to, potwierdziły dzieci z oddziału przedszkolnego szkoły w Jaminach. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” dnia 25.02.2014 r., uczniowie uczestniczyli w zajęciach w filii bibliotecznej w Jaminach, gdzie czytane były bajki, legendy i opowiadania. Celem tych zajęć jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa, oraz kształtowanie nawyków czytelniczych tej najmłodszej grupy wiekowej. Rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych to jedno z najważniejszych zadań biblioteki. Książka przynosi dziecku korzyści poprzez zawarte w niej wartości, jest też świetną rozrywką. Na zajęciach czytane były dwie legendy pt. „Była sobie stara babuleńka” oraz „Złota kaczka”. Następnie dzieci kolorowały wybrane przez siebie księżniczki. Umówiliśmy się na cotygodniowe spotkania z książką.
Urszula Bugieda

Galeria

 „Nie siedź w domu, przyjdź do nas - razem weselej”

Pod tym hasłem odbyły się tegoroczne ferie zimowe w naszej bibliotece. Z radością muszę przyznać, że choć zima za oknem, to chętnych dzieci do udziału w warsztatach nie brakowało. Każdego dnia dzieci i młodzież mogły pograć w gry planszowe i poukładać puzzle. Odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Bezpieczne ferie”. Z okazji zbliżającego się Dnia Zakochanych dzieci wykonywały lizaki walentynkowe, rysowały. Niektóre z nich uzupełniały zaległości szkolne. Odbył się również pierwszy Dyskusyjny Klub Książki. Wielkim powodzeniem cieszył się seans bajkowy, i różnorodne zabawy integracyjne. Codziennie w godzinach pracy biblioteki młodzież chętnie korzystała ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Chociaż ferie zimowe dobiegły już końca,  biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić. 
                           Urszula Bugieda

„Bezpieczne ferie”

30.01.2015 w Filii Bibliotecznej w Jaminach dzieci z DKK uczestniczyły w lekcji bibliotecznej pt. „Bezpieczne ferie” Celem warsztatów było uświadomienie i przybliżenie dzieciom istniejących zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w czasie ferii zimowych oraz zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
Zajęcia rozpoczęły się krótkim filmem na temat bezpieczeństwa podczas zimy. Następnie rozpoczęliśmy pogadankę na temat zagrożeń podczas ferii. Każde z uczestników zajęć opowiedziało o swoich niebezpiecznych przygodach. Tak powstał Kodeks Postępowania w czasie zimy, który wywiesiliśmy w naszej bibliotece, aby przypominał odwiedzającym o bezpieczeństwie zimą.
Następnie prowadząca przeczytała opowiadanie o Bartku, który nie przestrzegał Kodeksu i młodzież jednogłośnie potwierdziła, że stworzone przez nas na warsztatach zasady są poprawne. Kolejnym etapem były zagadki związane z tematyką zimową. Na koniec uczestnicy wykonali pracę plastyczną pt. „Bezpieczne zabawy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa”, którą można zobaczyć w naszej bibliotece. W pogodnych nastrojach umówiliśmy się na kolejne spotkanie, na którym będziemy wykonywać walentynkowe lizaki.
Urszula Bugieda

Galeria

Warsztaty pisankarskie

17.03.2013 r. filia Biblioteczna w Jaminach zorganizowała warsztaty pisankarskie. Pisanki są jednym z elementów symboliki wielkanocnej. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie, nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Mieszkanki Jamin licznie przybyły na spotkanie, aby wspólnie pisząc woskiem jajka, zacząć przygotowania do zbliżających się świąt.

Galeria

Dzień Kobiet w ramach programu

"Czterdzieści plus"

8 marca niemal dla wszystkich kojarzy  się z „Dniem Kobiet”. Ten wyjątkowy dzień  wszystkich pań, uroczyście obchodzony jest na całym świecie. Uczestniczki programu  „Czterdzieści plus” oraz mieszkanki wsi Jaminy, również go świętowały. Wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym w remizie strażackiej w Jaminach. Oprócz serdecznych życzeń, które złożył jedyny uczestniczący w spotkaniu mężczyzna - Pan Zyszek, panie wysłuchały wykładu Żanety Malesińskiej na temat  komunikacji społecznej, oraz obejrzały kolejną serię interesujących slajdów. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Galeria

Spotkanie z Murzynkiem Bambo

Filia Biblioteczna w Jaminach w dniu 23 lutego 2011 r. zaprosiła dzieci z zerówki i klasy pierwszej wraz opiekunką Panią Bożeną Bielawską na spotkanie z murzynkiem Bambo. Niecodzienny gość przeczytał dzieciom wiele wierszy i zadawał zagadki, na które udzieliły poprawnej odpowiedzi.na zakończenie dzieci kolorowały obrazki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Przejdź do galerii

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

 
3 lutego 2011 roku w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się wystawa zdjęć Tomasza Chilickiego i Bogusława Kierkli. Tematyką ich prac są ptaki i okoliczne krajobrazy. Wystawę oraz pokaz slajdów obejrzeli mieszkańcy Jamin i okolicznych wsi. Przejdź do galerii

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Filia w Jaminach w ramach tego programu została wyposażona w sprzęt komputerowy.

W 2010 roku lokal biblioteki został wyremontowany w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013