TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI

 

 

 

 

FILIA BIBLIOTECZNA W JASTRZĘBNEJ DRUGIEJ

Jastrzębna Druga 45
16-310 Sztabin
tel. 87 641 40 43
jastrzebna2@wp.pl
Bibliotekarz – Sylwia Łazarska
Godziny otwarcia:

Poniedziałek 8:00 – 16:00

Wtorek 11:00 – 19:00

Środa 8:00 – 16:00

Czwartek 8:00 – 16:00

Piątek 11:00 – 19:00

Filia w Jastrzębnej Drugiej mieści się w budynku po byłej szkole podstawowej. Czytelnicy oprócz zgromadzonego księgozbioru mogą korzystać z komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteka ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie. Razem organizujemy imprezy i festyny promujące czytelnictwo oraz tradycje lokalne. Prowadzimy także szkolenia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu. Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki.
Lokal biblioteki w 2010 roku został wyremontowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura Bibliotek" nazwa zadania "Remont filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Sztabinie w Jastrzębnej Drugiej". Zobacz zdjęcia

Dyskusyjny Klub Książki...<<<więcej

W zgodzie z kalendarzem – Wielkanoc

Wzorem lat poprzednich również w tym roku Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie oraz dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowały warsztaty wielkanocne. Na spotkaniu tym królowały przede wszystkim jajka, jako symbol zbliżających się świąt, ale nie zabrakło również zajączków i kurczaczków.
Pani Ewa Białous nauczyła dzieci, jak zrobić zajączka czy kurczaczka z jajka styropianowego oraz inne ciekawe ozdoby wielkanocne. Nie zabrakło również pomysłów samych dzieci, którym ponad dwugodzinne warsztaty okazały się za krótkie i z niecierpliwością oczekują na następne takie spotkania.
Miłą niespodzianką dla uczestników warsztatów były drobne upominki od wielkanocnego zajączka, które wraz z wykonanymi własnoręcznie ozdobami zabrali do domu.
Sylwia Łazarska

Galeria

ŚWIĘTO KOTA

17 lutego 2017 r. spotkaliśmy się, by uczcić obchodzone tego dnia święto kota. Na początku obejrzeliśmy zdjęcia kotów różnych ras, a także kocich bohaterów z bajek. Porozmawialiśmy o własnych pupilach. Następnym punktem naszego spotkania było robienie masek kotów oraz czytanie książeczek: W. Badalskiej – „Muzyka na krzywej wieży”, D. Gellner – „Koty” oraz na specjalne życzenie uczestników: St. Jachowicz – „Chory kotek”.  Na zakończenie obchodów tego, jakże ważnego dla miłośników zwierząt dnia, wykonaliśmy zawieszki w kształcie kotka. Dzieci zgodnie stwierdziły, że spotkanie było bardzo udane i za rok spotkamy się znów by uczcić to kocie święto.
Sylwia Łazarska

Galeria

WALENTYNKI

Walentynki, czyli święto zakochanych, które w Polsce obchodzimy od lat 90 – tych XX wieku i z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Dzieci, które tego dnia odwiedziły naszą bibliotekę poznały jego historię, oraz nauczyły się składać piękne serduszka z orgiami. Wręczyły je swoim rodzicom i dziadkom.
Sylwia Łazarska

Ferie zimowe - galeria

Mini festyn dla dzieci

Galeria

Warsztaty plastyczne z okazji Dnia Matki

24 maja 2016 r. odbyły się warsztaty plastyczne z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Tym razem Ewa Białous uczyła zebrane dzieci wykonywania prostych kwiatów z krepiny, które następnie zebrane zostały w małe bukieciki i umieszczone w kolorowych koszyczkach z pianki plastycznej. Te piękne własnoręcznie wykonane prezenciki, dzieci wręczyły wzruszonym mamusiom.
S. Ł.

Galeria

DWUJĘZYCZNE CZYTANIE NA ŚNIADANIE

W kwietniu 2016 roku byłam gościem na nietypowych lekcjach języka angielskiego w klasach IV, V i VI w ZSS w Krasnymborze. Lilia Kuleszewicz czytała wybrane bajki w języku angielskim, ja w języku polskim, a Emilia Świątkowska uatrakcyjniła czytanie pięknymi ilustracjami multimedialnymi. Potem uczniowie odpowiadali po angielsku na pytania dotyczące baśni. Spotkania te miały na celu zmotywowanie młodzieży do czytania zarówno w języku polskim jak i angielskim.
S.Ł.

Galeria

WARSZTATY WIELKANOCNE

Przed Świętem Wielkanocnym w naszej bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła pani Ewa Białous. Dzieci miały okazję nauczyć się jak ze zwykłego szarego papieru, zrobić przepiękny wianuszek wielkanocny z kurczaczkiem wykonanym ze styropianowego jaja. I chodź była to bardzo pracochłonna ozdoba, wszyscy uczestnicy dotrwali do końca.
S.Ł.

Galeria

Ferie zimowe

Tegoroczne ferie możemy zaliczyć do bardzo udanych. W trakcie 8 spotkań przeprowadziliśmy warsztaty orgiami, wykonaliśmy bałwana z plastikowych kubeczków jednorazowych, lepiliśmy pingwinki i inne cuda z plasteliny oraz czytaliśmy bajeczki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, na których piekliśmy i ozdabialiśmy kruche ciasteczka. Największą atrakcją był zorganizowany wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie bal, w czasie którego razem z panią Ewą Białous przeprowadziłam liczne zabawy i konkursy.
Sylwia Łazarska

Galeria

Warsztaty bożonarodzeniowe

18 grudnia 2015 roku w Filii Bibliotecznej w Jastrzębnej Drugiej odbyły się warsztaty, podczas których wykonywaliśmy ozdoby choinkowe. Rozpoczęliśmy od dekoracji styropianowych kul cekinami i klejami brokatowymi. Następnie z kolorowego papieru wykonaliśmy przepiękne zawieszki i gwiazdki. Pomysłów i wzorów było tyle, ile dzieci uczestniczących w zajęciach. W celu urozmaicenia przygotowałam dzieciom zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanzy. Podczas tego spotkania śpiewaliśmy też kolędy.

Galeria

Czytam sobie w bibliotece – „Syrop maga Abrakadabry"

5 stycznia 2016 r. już po raz trzeci spotkaliśmy się na warsztatach z serii „Czytam sobie w bibliotece”. Scenariusz zajęć opierał się na książeczce Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania tej pięknej historyjki, potem rozmawialiśmy o naszych wyobrażeniach na temat magów i sułtanów oraz oglądaliśmy przepiękne sułtańskie pałace. Podczas spotkania wykonaliśmy też czarodziejskie czapki i wymyślaliśmy zaklęcia, by poczuć się jak magowie.
Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Z niecierpliwością będą czekały na kolejne warsztaty tego typu.

Galeria

ANDRZEJKI

27 listopada 2015 r. przy współpracy Ewy Białous zorganizowałam dzieciom wieczór andrzejkowy. Podczas spotkania, chcąc dowiedzieć się co nas czeka w bliższej i dalszej przyszłości i czy spełnią się nasze marzenia bawiliśmy się w różnego rodzaju wróżby. Oczywiście nikt nie brał tego na serio, liczyła się tylko wesoła zabawa, która przeplatała się z zabawami ruchowymi i malowaniem buziek.
Sylwia Łazarska

Galeria

Czytam sobie w bibliotece - "Szarka i wilki"

2 listopada 2015 r. spotkaliśmy się w bibliotece na zajęciach w ramach akcji "Czytam sobie w Bibliotece". Tym razem inspiracją do wspólnej zabawy była książka Ewy Nowak "Szarka i wilki". Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie dźwięków lasu (pomysłów było mnóstwo - od szumu drzew przez odgłosy zwierząt aż do warkotu silników pił mechanicznych). Tropiliśmy ślady zwierząt leśnych ukryte w bibliotece, a gdy wytropiony został wilk – przybliżyłam dzieciom historię bohaterki książeczki ”Szarka i wilki”. Opowiedziałam też o tych zwierzętach: co jedzą, gdzie mieszkają i co lubią. Kolejnym punktem naszych warsztatów było wykonanie, ze skarpetek, pacynek wilczków oraz namalowanie na ściankach pudła czterech pór roku. Przy pomocy tych rekwizytów przygotowaliśmy krótkie przedstawienie pt. „Rok z życia stada wilków”. Na zakończenie spotkania dzieci wymyślały historyjki o dalszych losach Szarki.
Sylwia Łazarska

Galeria

URODZINY MISIA O BARDZO MAŁYM ROZUMNKU

14 października 1926 r. wydana została w Londynie książeczka „Kubuś Puchatek” i dlatego w tym dniu obchodzimy jego urodziny. Dzieci, które przyszły do biblioteki by świętować urodziny swego ulubieńca rozpoczęły od ozdobienia czytelni serpentynami. Następnie poznaliśmy historię powstania książeczki i przypomnieliśmy sobie wszystkie postacie tam występujące. Kolejnym punktem naszego spotkania było kolorowanie postaci z bajki. Wspólnymi siłami rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz zagadki, których tematem były postacie z książeczki. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w dorysowywanie z zawiązanymi oczyma ogona Kłapouchemu. Nie zabrakło też zabaw ruchowych takich jak: wyliczanka Kubusia, latające pszczółki czy brykający tygrys. Nauczyliśmy się też rymowanych życzeń dla naszego jubilata i odśpiewaliśmy mu tradycyjne „sto lat…” Na zakończenie „posmakowaliśmy” Kubusiowego tortu i przepysznego ciasta ze śliwkami podarowanego nam przez jedną z mam.
Sylwia Łazarska

Galeria

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE - Maja na tropie jaja

19 września Filia Biblioteczna zorganizowała warsztaty czytelnicze dla dzieci w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytam sobie w bibliotece”. W pierwszym spotkaniu wzięło udział 10-cioro dzieci. Rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania książeczki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, a następnie przeprowadziliśmy burzliwą dyskusję dokąd i czym podróżujemy oraz co jest nam niezbędne. Kolejnym punktem naszego spotkania była podróż z biletami i paszportami dołączonymi do scenariusza zajęć oraz własnoręcznie wykonanymi w 2-osobowych zespołach bagażami. Warsztaty okazały się wspaniałą formą spędzania wolnego czasu i wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą nadal uczestniczyć w takich spotkaniach.
Sylwia Łazarska

Galeria

Wakacje w bibliotece

W czasie wakacji dzieci odwiedzające bibliotekę nie mogły narzekać na nudę. Do dyspozycji oprócz książek oraz komputerów z dostępem do internetu miały liczne gry planszowe i puzzle udostępnione przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie. Członkowie zespołu tanecznego „Tupot Małych Stóp” kilkukrotnie prezentowali nam swoje umiejętności.
Sylwia Łazarska

Galeria

X Festyn Rodzinny w Jastrzębnej Drugiej

Zgodnie z panującą od pewnego czas tradycją biblioteka aktywnie włączyła się w organizację 29 sierpnia 2015 r. festynu rodzinnego w Jastrzębnej Drugiej. Imprezę, w którą zaangażowały się całe rodziny rozpoczęliśmy turniejem dla dzieci i młodzieży. Nie dziwi już nikogo liczny udział większych i mniejszych w różnorakich konkurencjach prowadzonych przez panie: Ewę Białous i Sylwię Łazarską, a były to m.in.: tor z licznymi konkursami, rzuty do celu, wyścigi w workach i na workach . Podczas tego spotkania nie zabrakło też chętnych do warsztatów modelowania balonowych czy pomalowania buziek. Zaplanowaliśmy również konkurencje dla młodzieży i dorosłych: rzut filcem, gumowcem, czy lotką do tarczy itp. Każdy uczestnik festynu został poczęstowany tradycyjną pyzą oraz bigosem. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy zabawą ludową na świeżym powietrzu przy muzyce w wykonaniu „Trafny Wybór”.
Sylwia Łazarska

Galeria

Czytamy dzieciom

W roku szkolnym 2014/2015 Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej prowadziła co tygodniowe spotkania z bajeczką dla dzieci w przedszkolu Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze. Zajęcia miały na celu zachęcenie do słuchania bajek, co w przyszłości zaowocuje, tym iż dzieci same będą sięgały po książki. W trakcie tych spotkań przeczytałam bardzo dużo książeczek o różnorodnej tematyce. Największą sympatią dzieci cieszyła się seria książeczek Elizy Piotrowskiej o małej myszce Tupciu Chrupciu. Na zakończenie serii spotkań dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zapewnienie, że we wrześniu spotkamy się z bajeczkami ponownie.

Galeria

Warsztaty plastyczne – wykonywanie ozdób wielkanocnych

Wielkanoc to święto związane z różnymi tradycjami i zwyczajami, aby one nie zanikły 21 marca Filia w Jastrzębnej Drugiej wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga–Ostrowie zorganizowały warsztaty artystyczne. Wykonywaliśmy ozdoby wielkanocne. Zajęcia poprowadziła Ewa Białous. Powstały piękne kurczaczki w jajku, w formie zawieszki; ozdobione cekinami styropianowe jajka w kwiatowych podstawkach oraz styropianowe zajączki na trawce z bibuły.
Sylwia Łazarska

Galeria

Warsztaty plastyczne

Z okazji zbliżającej się niedzieli palmowej w zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, na których  wykonywaliśmy różnokolorowe kwiaty do przystrojenia  palmy.
Sylwia Łazarska

Dzień Kobiet

9 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Ciekawy wykład na temat kobiet i ich roli w życiu poprowadziła Zaneta Malesińska. Radny Jan Dunaj oraz sołtys Andrzej Trochimowicz podarowali wszystkim paniom własnoręcznie upieczonego sękacza. Przy stole słodkości i gorącej kawie dyskutowaliśmy o wysłuchanym wykładzie.
Sylwia Łazarska

WALENTYNKI

Nadchodzący dzień Św. Walentego obchodzony jest w Polsce od lat 90-tych XX w. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne. Dzieci biorące w nich udział zrobiły piękne serduszka z czerwonej i różowej bibuły. Stały się one upominkiem,  który wręczyły swoim kochanym rodzicom. 
Łazarska Sylwia

Bal przebierańców

Z okazji trwającego karnawału oraz zakończenia ferii zimowych Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie oraz Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej zorganizowały 8 lutego 2015 w świetlicy wiejskiej bal przebierańców. Ograniczeń wiekowych uczestników nie było więc bawiły się z nami dzieci, młodzież, rodzice oraz przybyłe na bal babcie. Wśród bawiących się mogliśmy rozpoznać księżniczki, wróżki, pszczółkę, hawajską dziewczynę, kowboja, policjanta, złodzieja oraz baletnicę. Zaszczyciły nas swoją obecnością również między innymi: Kopciuszek, Zorro, Rycerz, dwie Myszki Minnie, Czerwony Kapturek, niedźwiadek oraz pantera. Oprócz tradycyjnej dyskoteki dla przebierańców przeprowadziliśmy również kilka zabaw integracyjnych przy muzyce prowadzonych przez panie: Sylwię Łazarską i Ewę Białous: były tańce na gazecie, taniec parami z trzymanym balonem, zbijanie balonów przywiązanych do nóg innych uczestników, było również szukanie domków z obręczy oraz zbieranie jak największej ilości ogonków od innych uczestników. Na specjalne życzenie przebierańców graliśmy również w siatkówkę balonową.
W przerwie naszych zabaw posilaliśmy się drobnymi przekąskami i zimnymi napojami w sali kominkowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego balu przebierańców oraz wszystkim przybyłym za tak wspaniałą atmosferę. Mamy nadzieję na kolejne spotkania integracyjne w nasze świetlicy.
Uczestnicy

Galeria

Ferie w bibliotece

Ci którzy w czasie ferii zimowych odwiedzili Filię Biblioteczną w Jastrzębnej Drugiej nie mogli narzekać na nudę. Podczas naszych spotkań można było wyciszyć się przy oglądaniu filmów animowanych: „Królowa Śniegu” i „Koziołek Matołek”, poćwiczyć sprawność palców lepiąc z plasteliny żabki, bałwanki, zajączki, kwiatki i inne „plastelinowe cuda” lub składając techniką orgiami kwiatki, skaczące żabki lub kotki. Dzieci bardzo chętnie gimnastykowały główki rozwiązując łamigłówki logiczne oraz krzyżówki związane  ze znanymi im bajkami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również puzzle – począwszy od tych piankowych przeznaczonych dla najmłodszych do tradycyjnych składających się z mniejszej lub większej liczby części. Nie zabrakło też chętnych do kolorowania i korzystania z komputera i Internetu.
Sylwia Łazarska

Galeria

WALENTYNKI NAJMŁODSZYCH

Nową tradycją w Polsce stały się obchody Dnia Św. Walentego, święto to nie omija naszej małej miejscowości. Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie i Fili GBP zorganizowaliśmy z tej okazji spotkanie dla najmłodszych mieszkańców. W ramach tego spotkania dzieci przygotowały walentynki dla mam w postaci pierniczkowych serduszek, które samodzielnie ozdobiły roztopiona czekoladą, kolorowymi wiórkami kokosowymi oraz malutkimi cukiereczkami.
Oglądając wyświetlany film zajęliśmy ręce ozdabianiem za pomocą kolorowej bibuły tekturowych serduszek, które przyozdobiły salę kominkową w naszej świetlicy. Po wykonanej pracy przeszliśmy na boisko by upiec kiełbaski na rozpalonym przez pana Andrzeja ognisku. Nie zabrakło frykasów i napojów przygotowanych przez mamy: Kasię, Agnieszkę, Wiolę i Ewę. Spotkanie zakończyły wspólne tańce przy muzyce DJ. Krzyśka.

Ferie zimowe
Podczas ferii zimowych dzieciaki oglądały filmy, poznawały tajniki wiedzy o origami i wykonywały kartki okolicznościowe.

Galeria

MIKOŁAJKI

Obchodzone 6 grudnia Mikołajki to tradycyjne święto, które zapowiada zbliżające się Boże Narodzenie. W tym dniu święty Mikołaj przynosi dzieciom (także tym dorosłym) drobne upominki. W tym roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie wraz z Filią GBP w Jastrzębnej Drugiej zorganizowały w świetlicy wiejskiej zabawę Mikołajkową dla dzieci. Zaczęliśmy od własnoręcznego zrobienia papierowych bombek, mikołajków i łańcuchów, które dzieciaki (przy niewielkiej pomocy rodziców) zawiesiły na ustawionej choince. Potem przeszliśmy do sali przygotowanej do gry w siatkówkę balonową. Zmęczeni wróciliśmy do robienia ozdób - tym razem przy wykorzystaniu kolorowej masy solnej, z której postawały najróżniejsze cudeńka: bombki, mikołaje, aniołki, choinki i wiele innych wytworów dziecięcej wyobraźni. Oprawą muzyczną zajął się niezawodny w takich sytuacjach Krzysztof Kozłowski, któremu bardzo serdecznie dziękujemy. Nie zapomnieliśmy też  o drobnej przekąsce dla uczestników naszego spotkania. A kiedy zapatrzyliśmy się na wyświetlaną bajkę o tematyce świątecznej okazało się, że nie zauważyliśmy kiedy św. Mikołaj podrzucił nam pod choinkę worek pełen drobnych upominków dla dzieci. Dzieciaki opuszczały świetlicę w radosnych nastrojach, a to najlepszy dowód, że impreza się udała.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

30 listopada 2013 w filii GBP w Jastrzębnej Drugiej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach którego obchodziliśmy Dzień Pluszowych Misiów. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ukochane przytulanki, które zajęły honorowe miejsce na środku stołu i razem  słuchaliśmy bajeczki „Kubuś Puchatek. Żywe Przytulanki”. Potem przy pomocy kredek, mazaków i plasteliny dzieci wykonywały portrety misiów, które wspólnie umieściliśmy na bibliotecznej wystawce. Były też zabawy ruchowe polegające na tym, że dzieci musiały powtarzać wszystko co robił miś na ekranie komputera – m. in. podskoki, obroty i wyklaskiwanie rytmu oraz taniec z ulubioną  przytulanką. Nie zabrakło również drobnej przekąski przygotowanej przez jedną z mam - panią Anię - za co serdecznie dziękujemy.

GRUNT TO RODZINKA

Pod takim hasłem  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie wraz z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębnej Drugiej zorganizowało dwudniową imprezę dla mieszkańców i zaproszonych gości.
Przygotowania do festynu rozpoczęły się kilka dni wcześniej warsztatami kulinarnymi, na których przygotowywano potrawy do degustacji.
Impreza rozpoczęła się 9.11.2013 o 12.00 turniejem gier i zabaw dla dzieci. Wzięło w nim udział ok. 80 osób. Kolejnym punktem programu był pokaz budowy i startu skonstruowanych rakietek oraz zabawa z bańkami mydlanymi, które powstawały na laminowanym blacie stołów. Zainteresowanie wyżej wymienionymi zajęciami przekroczyło nasze oczekiwania.
Duże zainteresowanie wywołały konkurencje sportowe: rzut obręczą na pachołek, rzuty piłeczkami do „paszczy” klauna zbudowanego przez Maćka Białousa oraz taniec na gazecie. Nie zapomniano też o grach zespołowych, takich jak: siatkówka balonowa i zabawa w pociąg. Chętnych nie zabrakło również do konkurencji szukania koralików ukrytych w misce ryżu oraz trafiania uwiązanym na szyi długopisem do butelki, bez pomocy rąk.
Zmęczeni zabawami przeszliśmy do rozpalonego już ogniska, gdzie dzieci samodzielnie upiekły kiełbaski, które z apetytem spożyły przy przygotowanych przez rodziców stołach zastawionych sałatkami, napojami oraz słodkościami. Wszystkie dzieci otrzymały również drobne upominki.

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

Kubuś Puchatek to znany wszystkim miś o bardzo małym rozumku. Kochają go wszystkie dzieci i nie tylko dzieci… . Postać Kubusia została stworzona 14 października 1926 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy w tym dniu jego obchodzimy urodziny.
      20 października 2012 w naszej bibliotece również odbyły się urodziny najbardziej kochanego ze wszystkich misiów – Kubusia Puchatka. Dzieci, które przyszły świętować razem z żółtym pluszakiem siedzącym na honorowym miejscu - środku stołu - rozpoczęły od samodzielnego przystrojenia sali balonikami i serpentynami. Potem było wspólne czytanie bajek, kolorowanie, puzzle i gra pamięciowa – wszystko oczywiście z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej i przy piosenkach o tym sympatycznym misiu. 

Galeria

Festyn

14 października 2012 roku biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowała dla okolicznych mieszkańców oraz zaproszonych gości „ziemniaczane święto”.
Spośród konkurencji każdy mógł wybrać coś dla siebie: dla dzieci było sadzenie ziemniaków, zbieranie ich na czas i rzut ziemniakiem do celu, były ziemniaczane stempelki i ludziki z ziemniaków oraz balonów wypełnionych mąką ziemniaczaną. Dorośli i młodzież mogli natomiast rzucać butem, pchnąć kamieniem, ścigać się w workach i łuszczyć  kukurydzę.
Uczestnicy festynu posilali się smakowitymi potrawami przygotowanymi przez członków stowarzyszenia: panie przygotowały pyzy, szaszłyki, surówki i ciasta, a panowie upiekli sękacza.

Galeria

"Cała Polska czyta dzieciom"

W czasach ogromnego rozwoju techniki książka nadal ma ogromne znaczenie w kształtowaniu świadomości i wiedzy młodego pokolenia. Od najmłoszych lat należy rozwijać zainteresowania czytelnicze. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa bibliotekarz, dlatego też w roku szkolnym 2011/2012 rozpoczęliśmy współpracę ze szkołą. Od kilku miesięcy grupie dzieci pięcioletnich i sześcioletnich ze szkoły w Krasnymborze czytamy bajki. Mamy nadzieję, że fakt czytania książek przez innych wpłynie na to, że dzieci w najbliższej przyszłości same po nie sięgną.

Galeria