TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI

g

 

 

 

Wieczór muzyczny


17.06.2017r. w świetlicy Centrum odbył się wieczór muzyczny.  Wystąpiły w nim dzieci uczestniczące w kursach muzykowania prowadzonych przy Centrum Biblioteczno– Kulturalnym  w Sztabinie (Amelia Szczytko, Dominika Biłda, Wiktoria Pawłowska, Anna Koszycka, Dominik Suchwałko, Szymon Drzymkowski, Patrycja Szyper, Wiktoria Jurguć, Jakub Pawłowski) oraz  uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie (Laura Czerwińska, Dominik Puchlik, Jakub Puchlik). Opiekunami tych dzieci są: Tadeusz Giedrojć (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Sobczak (instrumenty klawiszowe), Szczepan Sześciło (gitara). Natomiast opiekunami uczniów Szkoły Muzycznej są: Bogdan Chorosiński (trąbka), Elżbieta Kądzior (skrzypce), Krzysztof Drzemicki (klarnet). Dzieci zaprezentowały swój repertuar, którego uczą się na cotygodniowych zajęciach. Lekka trema nie przeszkodziła w prezentowaniu swych umiejętności. Większość z nich wykonała po dwa utwory. Uczniowie Szkoły Muzycznej występujący już na różnych szczeblach konkursowych wykonali wspaniały  mini koncert.
Na koniec wystąpił lokalny zespół Kaprys, który zaprezentował kilka nowych i już wcześniej śpiewanych piosenek ze swego repertuaru.  Ten niecodzienny wieczór upłynął nam bardzo muzycznie. Rodzicom dzieci i ich  nauczycielom  gratulujemy tak zdolnych pociech. Cieszymy się, że rośnie nam uzdolniona, muzyczna gmina.
U. Bugieda

Galeria

OSTATKI Z AVONEM

W niedzielę 26 lutego 2017 r., w świetlicy Centrum odbył się ostatkowy wieczór. Główną jego atrakcją była prezentacja kosmetyków firmy AVON. Pani koordynator opowiedziała nam o tym, że misją firmy jest nie tylko sprzedaż kosmetyków, ale „Avon dba również o kobiece piękno w każdym aspekcie: to firma, która dostarcza tusz do rzęs, ale i zapewnia środki do życia. Firma, która walczy ze zmarszczkami, ale i prowadzi batalię z rakiem piersi. W 1992 roku ruszyła globalna kampania Avon kontra Rak Piersi. Jej celem jest walka z chorobą, która jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Profilaktyka i działania podnoszące świadomość społeczną w zakresie tego schorzenia to najważniejszy strategicznie projekt prowadzony przez Avon na świecie. Pani koordynator zachęcała wszystkie kobiety do badań kontrolnych. Ponadto wszystkim chętnym został wykonany peeling dłoni, a także odbył się pokaz makijażu. Pani konsultantka krok po kroku pokazywała tajniki dobrze wykonanego make–upu. Każdy z uczestników spotkania, mógł porozmawiać z konsultantkami, dopytać o interesujące go produkty, a nawet je zakupić w promocyjnych cenach. Wśród obecnych przeprowadzona została loteria fantowa, w której wylosowana pani otrzymała upominek od firmy Avon. Ostatkowy, niedzielny wieczór przepleciony był muzycznym tłem, w wykonaniu Tadeusza Giedrojcia, Adama Malesińskiego i Małgorzaty Ostrowskiej, którzy wykonali przyśpiewki na ludową nutę. Przy gorącej herbacie, w ciepłej, miłej atmosferze upłynął ostatkowy wieczór, który dla wszystkich obecnych był niewątpliwie doskonałą dawką relaksu.
Urszula Bugieda

Galeria

„Nie ma wystarczająco długiej książki, ani wystarczająco dużej filiżanki herbaty”

W deszczowy, październikowy wieczór w świetlicy Centrum odbyło się niecodzienne spotkanie. Pięknie ozdobiona sala zamieniła się w literacką kawiarenkę. Wieczór zorganizowany w partnerstwie Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie i Stowarzyszenia Aktywny Sztabin miał na celu zaprezentowanie poezji naszej lokalnej poetki - Małgorzaty Chilickiej oraz pokaz parzenia kawy i herbaty przez Aleksandrę Sobolewską.
W pierwszej części spotkania przesympatyczna Pani Ola, prowadząca sklep Samowar w Białymstoku, z wielką pasją opowiedziała o różnych gatunkach kawy i herbaty. Zdradziła tajniki jej parzenia oraz poczęstowała nią gości. Zaznaczyła, że o swojej pasji może mówić bez końca. Zapełniona gośćmi sala degustowała się w różnych smakach tych napojów. Na stolikach stało ciasto upieczone przez panie ze Stowarzyszenia Aktywny Sztabin, którym chętnie się wszyscy częstowali. Jak twierdził C.S. Lewis  „Nie ma wystarczająco długiej książki, ani wystarczająco dużej filiżanki herbaty”, o czym tego wieczoru na pewno się wszyscy przekonaliśmy.
W tej domowej atmosferze przeszliśmy do kolejnego punktu spotkania jakim była kolejna filiżanka - tym razem poezji Małgorzaty Chilickiej. Pani Małgosia, choć znana lokalnej społeczności, zaskoczyła gości różnorodną tematyką swych utworów. W wierszu pt. „Autoprezentacja” przedstawiła siebie. Jej poezja jest natchnieniem chwili, która trwa. Mówi o miłości, kobietach, rodzinie, o przemijaniu, przyrodzie, sytuacji, która ją otacza, a nawet dla „wtajemniczonych” o KTG, które przez kilkanaście lat było częścią życia naszej poetki. Zrozumieliśmy jej przesłanie, jakie do nas kierowała: „Uśmiechnijmy się…”. W czasach, kiedy na wszystko jest „brak czasu”, warto na chwilę zatrzymać się, wyciszyć, nabrać dystansu do życia. Wiersze Pani Małgosi przeplecione były piosenkami w wykonaniu Pani Małgosi Ostrowskiej i Pana Tadeusza Giedrojcia. Repertuar idealnie nawiązywał do kobiecej twórczości naszej poetki.
Po takiej uczcie dla ciała i ducha wieczór się jeszcze nie skończył. Wystąpił niezapowiedziany w ogłoszeniach zespół Kaprys, który swym występem uzupełnił cały program wieczoru. Mimo że robiło się już późno, goście prosili o bis, którym była piosenka „Tańcz mnie”. Podobała się najbardziej i była uwieńczeniem tego wieczoru. Kilka godzin spędzonych w pięknym entouragu, aromacie kawy, smaku ciasta i poezji były czymś niecodziennym, osobistym dla każdego z przybyłych gości.
U. Bugieda

Galeria

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najważniejszych świat rodzinnych.  W tym dniu Babcie i Dziadkowie obdarzani są kolorowymi laurkami i prezentami.  Z tej okazji 22 stycznia 2016 r. w świetlicy Centrum Biblioteczno- Kulturalnego w Sztabinie, miała też miejsce uroczysta akademia.  Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt i wysłuchać wielu życzeń. Do serdecznych słów dołączył  zespół Kaprys, który zadedykował dziadkom kilka piosenek.

Galeria

Spotkanie opłatkowe 2015

20 grudnia 2015 roku po raz kolejny, wspólnie z redakcją Naszego Sztabińskiego Domu i Filią Biblioteczną w Jaminach, zorganizowaliśmy spotkanie opłatkowe. W świetlicy wiejskiej w Jaminach zebraliśmy się, by podsumować miniony rok, złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. Na początku podziwialiśmy jasełka w wykonaniu dziecięcego zespołu teatralnego pod kierunkiem Iwony Zawiślak. Następnie obejrzeliśmy prezentacje multimedialne ukazujące całoroczną pracę biblioteki głównej oraz fili w Jaminach i Jastrzębnej Drugiej. Ten niezwykły przedświąteczny czas wykorzystaliśmy również na wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego pod hasłem „Tu zaszła zmiana”. Szczególnie miłym akcentem było podziękowanie współtwórcom „Naszego Sztabińskiego Domu”, którzy swoimi artykułami zasilali to czasopismo przez cały ubiegły rok. Podziękowano też liderom kampanii „Postaw na rodzinę”, uczestniczącym w licznych programach profilaktycznych. W uroczysty nastrój wprowadził nas zespół „Kaprys”, wykonując piękne polskie kolędy. Spotkanie zakończyliśmy tradycyjną polską wieczerzą wigilijną . Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do jasełek, strażakom z Jamin za udostępnienie pomieszczeń i wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego spotkania.

Galeria

Spotkanie opłatkowe 2014

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie 20 grudnia 2014 roku miał miejsce wyjątkowy wieczór. Po raz kolejny w czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się w gronie przyjaciół biblioteki. Nasze zaproszenie przyjęli m.in: ks. Kanonik – Jerzy Galiński, Starosta Augustowski – Jarosław Szlaszyński, Wójt Gminy Sztabin – Tadeusz Drągiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Sztabinie – Marek Marciniak, była prezes  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. K. Brzostowskiego – Danuta Kaftańska, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie – Andrzej Trochimowicz, Radni gminy Sztabin – Barbara Czerwińska i Jan Dunaj oraz korespondenci „Naszego Sztabińskiego Domu” i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego.
W czarowny, świąteczny nastrój wprowadziły nas jasełka w wykonaniu dzieci należących do Dyskusyjnego Klubu Książki pod kierunkiem Iwony Zawiślak. Scenariusz przedstawienia odwoływał się do współczesnych sytuacji, jednak nie zabrakło w nim żłóbka z nowo narodzonym Jezuskiem i życzeń wyrażających najskrytsze ludzkie marzenia:

By naszym rodzicom kochać było dane, a wszystkie dzieciaki czuły się kochane.
By zażegnać wszystko to, co ludzi różni, aby nasze ręce nie spotkały próżni.
By ludzie uśmiechem witali się co dzień, strudzonym już miejsca nie brakło w gospodzie.
Aby nikt przy nikim nie musiał czuć strachu, a biedni, bezdomni mieli skrawek dachu.
Aby każdy głodny siadł do pełnej miski, a w drzwi samotnego zastukał ktoś bliski.
By policja i lekarze nie mieli zajęcia, a rodziny wyszły dobrze nie tylko na zdjęciach.

Symbolem świąt Bożego Narodzenia jest gwiazdka, dlatego też zaprzyjaźniony z biblioteką astronom Janusz Rokita, opowiedział indiańskie legendy związane z Wielkim Wozem.
Niecodziennym wydarzeniem tego wieczoru było podsumowanie realizowanego przez bibliotekę projektu „To my” i prezentacja nowo wydanej publikacji. Książka „ubrana” w czerwoną koszulę i granatowy krawat, była niewątpliwie osobliwością tego spotkania, a ujrzenie jej, długo wyczekiwanym przez autorów, momentem.  Radość widoczna w oczach twórców książki w chwili prezentacji, utwierdziła mnie w przekonaniu, że opracowanie poszczególnych rozdziałów zleciłam właściwym osobom. Nie była to dla nich, nie wiele znacząca praca do wykonania, ale ważne zobowiązanie, polegające na opisaniu społecznego zaangażowania mieszkańców Ziemi Sztabińskiej w XX i początkach XXI wieku.  Każdy z autorów podszedł do zadania rzetelnie i emocjonalnie, gdyż region sztabiński z różnych powodów jest im bliski.
Tematem publikacji „Aktywni w codzienności. Z dziejów instytucji i stowarzyszeń gminy Sztabin” jest aktywność mieszkańców Ziemi Sztabińskiej oraz funkcjonujących, od początków XX wieku instytucji i stowarzyszeń. Z terenami tymi związanych było wielu nieprzeciętnych i niestrudzonych działaczy. Najwybitniejszym z nich był ks. Jakub Rółkowski, który swoją postawą zasłużył na miano wyjątkowego proboszcza, troszczącego się zarówno o sferę duchową, jak też o bytowe potrzeby mieszkańców. Działania ks. Jakuba Rółkowskiego przyciągały innych ludzi chętnych do pracy i troszczenia się o wspólne dobro.
Ważną rolę w życiu mieszkańców odgrywały powstałe w pierwszej połowie XX wieku lub nieco później Ochotnicza Straż Pożarna oraz instytucje kultury – Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Sztabinie jak też funkcjonujące organizacje pozarządowe – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie. Funkcję aktywizującą środowisko spełnia wydawany od 17 lat miesięcznik gminny „Nasz Sztabiński Dom”.
Opisując pracę niniejszych jednostek, pokazaliśmy, jak wielką rolę odegrały one w codziennym życiu. Owoce ich aktywności zachowały się do dzisiaj i służą współczesnemu pokoleniu.
Książka jest pracą zbiorową. Autorami poszczególnych rozdziałów są: Helena Kozłowska, Jarosław Kozłowski, Henryk Krysiuk, Sylwia Łazarska, Małgorzata Ostrowska, Jarosław Szlaszyński i Iwona Zawiślak. W zebraniu materiałów i informacji pomagało wiele innych osób, których nie sposób wymienić, aby kogoś nie pominąć. Za ich nieocenioną pomoc i zaangażowanie składam serdeczne podziękowania.
Osoby pragnące zapoznać się z wydaną książką, informuję, że została ona przekazana do wszystkich bibliotek publicznych powiatu augustowskiego, jak też bibliotek szkolnych na terenie Gminy Sztabin.
Projekt „To my” dofinansowany był z Europejskiego Funduszu Rolnego  na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Święta Bożego Narodzenia to czas prezentów. Goście przybyli na nasze spotkanie otrzymali wydaną przez nas książkę oraz bombki wykonane metodą decupage, podczas warsztatów zorganizowanych przez bibliotekę. Na zakończenie tradycyjnie połamaliśmy się opłatkiem, zaśpiewaliśmy kolędy i zjedliśmy symboliczną wigilię.
Tego typu spotkania integrują społeczeństwo i rozwijają poczucie wspólnoty. Pomoc wielu osób, zaangażowanych w pracę biblioteki i organizację tego spotkania sprawiła, że osiągnięto cel wspólnego świętowania. Jesteśmy z tego dumni i bardzo dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym wigilijnym spotkaniu.

Galeria

Spotkanie opłatkowe 2013

21 grudnia kolejny raz zorganizowaliśmy wieczór opłatkowy. Rozpoczęliśmy -jasełkami przygotowanymi przez dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki pod opieką Iwony Zawiślak.
Uroczysty charakter spotkaniu, nadało wręczenie medali. Na wniosek Starosty Augustowskiego, za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami, Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznał Wójtowi Gminy Sztabin Tadeuszowi Drągiewiczowi i Danucie Kaftańskiej Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Posumowaliśmy też roczną pracę związaną z wydawaniem miesięcznika Nasz Sztabiński Dom. Najaktywniejszych korespondentów nagrodziliśmy książkami.
Spotkanie zakończyliśmy opłatkiem, symboliczną wigilią i śpiewem kolęd.

Galeria

 

Spotkanie opłatkowe 2011

Okres Bożego Narodzenia to czas radości i spotkań. W GBP w Sztabinie organizujemy wówczas spotkanie opłatkowe, podczas którego w uroczysty sposób dziękujemy za rok współpracy. 18 grudnia 2011 r. zaproszeni przez nas goście obejrzeli przygotowane przedstawienie jasełkowe. Następnie najaktywniejszym korespondentom "Naszego Sztabińskiego Domu" wręczyliśmy nagrody książkowe. Na zakończenie, tradycyjnie składając sobie życzenia podzieliliśmy się opłatkiem.
Galeria

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2010

19 grudnia 2010 r. odbyło się spotkanie opłatkowe. Rozpoczęliśmy je inscenizacją jasełkową pod tytułem "Gdy Boże Narodzenie się zbliżało" w wykonaniu dzieci należących do koła teatralnego. Pan Konrad Kozłowski zaprezentował nam wydany własnym nakładem zbiór poezji Bożeny Klimaszewskiej "Na motylich skrzydłach". Na zakończenie tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy

Galeria

Jubileusz 60–lecia GBP w Sztabinie


18 grudnia 2009 roku obchodziliśmy 60-lecie biblioteki. W uroczystość wziął udział wójt gminy Tadeusz Drągiewicz, radni gminy, korespondenci miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”, nauczyciele i czytelnicy. W tym dniu nie mogło zabraknąć bibliotekarzy, zarówno byłych pracowników jak też bibliotekarzy z sąsiednich gmin.
Dyrektor  biblioteki przedstawiła krótką historię i sprawozdanie z działalności. Na jej ręce  spłynęły serdeczne życzenia i podziękowania. Obecni bibliotekarze podziękowali wszystkim dawnym pracownikom biblioteki z terenu gminy Sztabin oraz osobom wspierającym pracę instytucji.
Ważnym punktem programu była promocja  książki „O Sztabińskiej Ziemi. Zbiór legend i opowiadań” wydanej przez bibliotekę. W książce zamieszczono 14 utworów odnoszących się treścią do legendarnej genealogii niektórych miejscowości z naszej gminy. Legendy swoje na żywo zaprezentowały: Marianna Karecka, Joanna Koszycka,  Agnieszka Łapszys, a za nieobecną Stanisławę Suszyńską legendę o Lebiedzinie przeczytała Urszula Bugieda.
Ponieważ jubileusz wypadł na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, więc dzieci  z „Bibliotecznej Paczki” przedstawiły jasełka. Spotkanie zakończyliśmy poczęstunkiem,  podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego najlepszego.
Przejdź do galerii