TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

DNI RODZINY

Matka - jedno słowo, a ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są najpiękniejsze chwile naszego życia, wspomnienia z dzieciństwa, nasze pierwsze troski i marzenia. Wdzięczność matce wyrażamy w różny sposób: poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Przy jej boku, na drogach jej życia stoi nasz przyjaciel - tata, który każdego dnia dba o swoje pociechy i robi wszystko, aby ich życie przebiegało w radości, zdrowiu i szczęściu.
„Tobie mamo za skrywany smutek i żal;
Tobie mamo za Twój uśmiech poprzez łzy;
Tobie mamo tak jak dawniej z dziecinnych rąk;
bukiet kwiatów polnych łąk..”

Tymi oto słowami piosenki, zaśpiewanej przez panią Małgosię, 24 maja w świetlicy naszego Centrum, rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji trwających na całym świecie Dni Rodziny. Grupa dzieci uczestniczących w spotkaniach bibliotecznych pod opieką pani Iwony Zawiślak przygotowała pełną ciekawych wierszy i piosenek akademię pt. „W pięknych wyrazić słowach”. Przez tych kilka chwil zapracowane mamy i tatusiowie, zapomnieli o kłopotach dnia codziennego, wzruszyli się i rozweselili. Na twarzach niektórych mam pojawiły się łzy szczęścia i radości. Każdy rodzic, gość został obdarowany kwiatem z krepiny wykonanym na warsztatach bibliotecznych. Na koniec uroczystości wszystkim mamom, tatusiom, przybyłym gościom zaśpiewał nasz lokalny zespół „Kaprys” , przyłączając się do życzeń dzieci, aby nasi rodzice żyli w zdrowiu, szczęściu, radości przez kolejne lata.
Urszula Bugieda

Galeria

Dzień Matki i Dzień Ojca

31 maja 2015 r. w partnerstwie ze stowarzyszeniem "Aktywny Sztabin" i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sztabinie zorganizowaliśmy uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.
"Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się z antycznej Grecji. Podczas  uroczystości składano hołd bogini Rei, będącej matką wszechświata i innych bóstw. W starożytnym Rzymie istniał natomiast zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni.
Współczesny Dzień Matki nosi w sobie pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały w części zapożyczone przez zwierzchników wczesnego kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga.
Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią „matczynej niedzieli obchodzonej w XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie zwalniani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień z swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego „matczynego ciasta”. Dzień Matki świętowany jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja".
"Dzień Ojca związany jest z historią Wiliama Smarta z małego miasteczka Spokane w Stanach Zjednoczonych. Po śmierci żony ten weteran wojenny samotnie wychowywał na rodzinnej farmie dzieci.
W 1909 roku jego córka Sanora Smart zaproponowała, aby urodziny jej ojca, 5 czerwca, obchodzone były jako Dzień Ojca. Pierwsze uroczyste obchody Dnia Ojca odbyły się jednak nieco później 19 czerwca 1909 roku.  
W 1924 roku prezydent Stanów Zjednoczonych  Calvin Coolidge okazał poparcie dla tego święta. Jednak oficjalnie zatwierdził je dopiero 1966 prezydent Lyndon Johnson, który nadał Dniu Ojca  znaczenie święta narodowego. Od tej pory w USA świętowane jest w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca obchodzono po raz pierwszy 23 czerwca 1965 roku".
Spotkanie rozpoczęliśmy okolicznościowym scenariuszem w wykonaniu grupy teatralnej działającej w GBP Sztabin pod kierunkiem Iwony Zawiślak.
Zaproszenie na uroczystość przyjęła Bożena Klimaszewska. Wszystkim znana jako lokalna poetka i malarka. W jej dorobku twórczym znajduje się wiele utworów nawiązujących do matki i ojca, których ze wzruszeniem wysłuchaliśmy. Obrazy Pani Bożeny stanowiły dekorację uroczystości.
Kolejnym punktem spotkania była opowieść Janusza Rokity o matkach w mitologii i złożenie życzeń matkom i ojcom przez dzieci zarówno te małe jak i trochę starsze.
Słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez członkinie stowarzyszenia zakończyliśmy to wzruszające i wbudzące wiele miłych wspomnień spotkanie.

Galeria