TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Ziemia - nasz majątek, w niej pracować trzeba, aby w naszych domach nie zabrakło chleba

Dożynki Gminy Sztabin 2017

W sobotę 9 września 2007 roku, przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy żniwnej, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie zbiorów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Po jej zakończeniu orszak dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Suchowoli udał się na boisko szkolne. Przemówienie Wójta Gminy Sztabin Tadeusza Drągiewicza, rozpoczęło część obrzędową uroczystości. W swoim wystąpieniu  wyraził on podziękowanie za owoce pracy rolnika. Podkreślił, że to dzięki nim codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Zwrócił też uwagę na wysoki poziom zdobytych przez rolników środków unijnych, które zmieniają wygląd gospodarstw. Następnie miało miejsce przekazanie chleba przez starostów. W tym roku tą zaszczytną rolę pełnili Justyna i Adam Kurczyńscy z Huty. Prowadzą oni gospodarstwo przejęte po rodzicach 2004 roku, którego powierzchnia użytków rolnych stanowi 51 ha. Posiadają 58 sztuk bydła, rocznie sprzedają 230 tys. litrów mleka. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na zakup maszyn.  
Miłym akcentem dożynek było wręczenie nagród Wójta Gminy Sztabin. Otrzymały je osoby wyróżniające się w dziedzinie rolnictwa, jak też osoby i stowarzyszenia aktywnie działające na rzecz środowiska lokalnego, promujące nasz region oraz za osiągnięcia sportowe. Nagrodę otrzymali: Justyna i Adam Kurczyńscy, Edward Szymkuć – pszczelarz ze Sztabina, Wiesław Dobrowolski – pszczelarz z Sosnowa, Andrzej Chilicki – właściciel plantacji aronii, producent soków i nektarów aroniowych, Bogusława Iwanicka – sołtys wsi Sztabin, Stowarzyszenie Aktywny Sztabin,  Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, oraz Grzegorz Łaniewski – mistrz Europy  Strongman do 105 kg.
Zgodnie z tradycją na dożynkach nie mogło zabraknąć misternie wykonanych wieńców. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone. Najwyżej oceniony został wieniec ze wsi Jaziewo. Pięknie wykonany różaniec ze zboża wzbudzał podziw nie tylko komisji konkursowej, ale też oglądających. Drugie miejsce zajęły wieńce wykonane przez  mieszkańców Sztabina i Jamin, trzecie - wieniec z  Krasnegoboru i Stowarzyszenia Aktywny Sztabin. Równocześnie odbył się konkurs na najokazalsze płody rolne. Największą cukinię wyhodowali Halina i Adam Malesińscy, dynię – Emilia Mitros, cebulę – Grażyna Kapusta.
Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy zaproszonych oraz lokalnych wykonawców. Folklorystyczny nastrój święta został podtrzymany występem Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa. Grupa tancerzy i muzyków pod kierownictwem artystycznym i choreografią Haliny Poźniakowskiej, wniosła mnóstwo kolorów i radości. Po ich występie nie zwalnialiśmy tempa. Dziewczyny z grupy tanecznej ZUMBA, pokazały nam swój sposób na spędzenie wolnego czasu, który przez połączenie tańca i sportu staje się dobrą zabawą. W zadumę wprowadził wszystkich występ kolejnego artysty - Grzegorza Jurguć z Jastrzębnej Drugiej – stypendysty Marszałka Województwa Podlaskiego. Jego śpiew pozwolił nam na chwilę cofnąć się w czasie i posłuchać tradycyjnych pieśni ludowych. Na scenie zaprezentowały się też znane nam wszystkim zespoły prowadzone przez Tadeusza Giedrojcia „Melodia” i „Kaprys”.
Tradycyjnie nie zabrakło również kulinarnych pyszności. W tym roku przygotowały je stowarzyszenia funkcjonujące na terenie naszej gminy: Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, Stowarzyszenie  Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, Ochotnicza Straż Pożarna z Mogilnic oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. 
Można było też odwiedzić stoiska przygotowane przez lokalnych twórców ludowych, POM i KRUS Augustów, market KRÓWKA, oraz spróbować miodu z pasieki Edwarda Szymkucia. Przybyłe na dożynki dzieci, mogły bawić się do upadłego na dmuchanej zjeżdżalni i torze przeszkód.
Miłośnicy sportów siłowych podziwiali umiejętności Grzegorza Łaniewskiego – Mistrza Europy Strongman do 105 kg oraz próbowali swoich sił w podnoszeniu ciężarów.
Całość uroczystości zamknęła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych prowadzona przez Sound Bass & DJ KASHY.
Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie obchodów. Księżom za odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji rolników. Państwu Justynie i Adamowi Kurczyńskim za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Stowarzyszeniom za urządzenie bogato zastawionych stoisk kulinarnych. Twórcom regionalnym, przedsiębiorcom i instytucjom za wystawienie swoich produktów. Grzegorzowi Łaniewskiemu za pokaz umiejętności siłowych, a artystom za piękne występy. Dziękują też sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Sztabinie oraz Firmie DRWAL Juliana Mydło ze Sztabina za wsparcie finansowe. Szczególne słowa podziękowania kierują do rolników za codzienny trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów.

                                                Małgorzata Ostrowska

Galeria

Święto Plonów 2016 w Krasnymborze

Tegoroczna pogoda nie sprzyjała rolnikom. Początkowo susza przyczyniła się do szybkiego dojrzewania nienarośniętego jeszcze ziarna, potem częste deszcze, a nawet ulewy mocno przeszkadzały w zbiorach. Specjalne komisje szacowały straty. W niektórych gminach naszego kraju zrezygnowano nawet z organizacji Dożynek. Były to trudne decyzje, gdyż święto to jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, zatem największym świętem rolniczym w roku. Od ilości i jakości zbiorów zależy przecież nasza ludzka egzystencja, toteż już od XVI wieku Dożynki przygotowywano szczególnie starannie.
Z upływem lat niektóre elementy tego święta zanikały, inne przetrwały do dzisiaj. Do najważniejszych z nich należą – wicie wieńców, zwanych także plonami, gdyż uosabiają one wszystkie zebrane produkty ziemi, dzielenie się z uczestnikami uroczystości chlebem wypieczonym z  nowego ziarna, urządzanie wystaw, występy zespołów oraz ogólna zabawa.
Do roku 1980 dożynki były wyłącznie świętem rolników, zaś po tej dacie stały się jednocześnie uroczystością religijną. W bieżącym roku Święto Plonów jako uroczystość gminno- parafialną obchodziliśmy 10 września w Krasnymborze. Wyjątkowo była to sobota. Organizatorzy, chcąc nadać mu szczególny charakter, zorganizowali je w dniu XV-tej rocznicy Koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego w Krasnoborskim Sanktuarium. Mszę świętą – jako podziękowanie Bogu za zebrane plony i nadzieję na pomyślne zbiory przyszłoroczne, w asyście kilku duchownych odprawił Ksiądz Infułat Antoni Kochański. Wymowną homilię wygłosił ks. dr Wojciech Kotarski. Nawiązując do  Roku Miłosierdzia, ksiądz zwrócił szczególną uwagę na ofiarność, dobroć i szacunek  należny każdemu człowiekowi. Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości szczególnie przeżyli końcowy wydźwięk kazania przedstawiający świadectwo syna, któremu matka poprzez paciorki różańca wymodliła abstynencję. W tym momencie  niejedna osoba poczuła się adresatem wypowiadanych przez księdza słów, gdyż problem alkoholizmu dotyczy wielu z naszych rodzin.
Po modlitwach, błogosławieństwie i poświęceniu tegorocznych zbiorów udaliśmy się w orszaku dożynkowym na boisko szkolne, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Prowadzili ją dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie -  Małgorzata Ostrowska i znany już w naszej gminie konferansjer – Leszek Wysocki.
Powitali oni przybyłych na uroczystość wielu duchownych, posła na sejm Mieczysława Kazimierza Baszkę, przedstawicieli władz wojewódzkich, w tym członka zarządu Województwa Podlaskiego Bogdana Dyjuka, przedstawicieli  Starostwa Powiatowego z wicestarostą Katarzyną Beatą Sturgulewską na czele, Wójta gminy, radnych, przedstawicieli instytucji i zakładów pracujących na rzecz rolnictwa oraz liczną dożynkową wspólnotę, w której każdy był jednakowo ważny. Zgodnie z tradycją wybrani zostali Starostowie, którymi byli Marta i Andrzej Chomiczewscy z Ostrowia. 
Starostowie wręczyli gospodarzowi gminy wójtowi Tadeuszowi Drągiewiczowi chleb, którym obdzielono wszystkich uczestników uroczystości. W swoim wystąpieniu, wójt podziękował rolnikom, którzy przy niezbyt sprzyjającej pogodzie zebrali dość obfite plony. Te najokazalsze mogliśmy oglądać na okolicznościowej wystawie. Osoby, którym udało się je wyhodować, zostały nagrodzone.
Wszyscy zauroczeni byli pomysłowymi i misternie wyplecionymi wieńcami, których było siedem. Wysokimi walorami artyzmu wyróżniał się wieniec wykonany przez Stowarzyszenie Aktywny Sztabin. Swoją symboliką nawiązywał do tegorocznego Roku Miłosierdzia, a kilkadziesiąt roboczogodzin trudu i pomysłowości dało w efekcie prawdziwe dzieło sztuki. Nie było więc zaskoczeniem, że wieniec ten zdobył I miejsce na Dożynkach gminnych, został jako jedyny nagrodzony przez Starostwo Powiatowe w Augustowie, otrzymał też wyróżnienie na Dożynkach Diecezjalnych w Raczkach.
II miejsce oraz wyróżnienie na Dożynkach Diecezjalnych otrzymał wieniec Parafii Sztabin.
III – Krasnybór
IV – Jaminy
V -  Jastrzębna Druga
VI - Kryłatka 
VII - Piekarski Zygmunt z Jasionowa
Nagrody za wieńce ufundowało Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie i Bank Spółdzielczy w Augustowie.
Nie mniej efektownie prezentowały się stoiska gastronomiczne parafii: Jaminy, Krasnybór i Sztabin, na których zgromadzono i pięknie wyeksponowano najróżniejsze potrawy mięsne, warzywne, ciasta i napoje. Po raz pierwszy dokonano eksperymentu, by za konsumpcję wybranych produktów ofiarować symboliczne kwoty z przeznaczeniem na zakup teatrzyków dla dzieci. W każdym z nas drzemie pokusa bycia lepszym, ale w bieżącym roku mniej było rywalizacji, a więcej współpracy, co przyczyniło się do obopólnej radości, że nie musimy porównywać się z innymi, bo jesteśmy dobrzy w tym, co robimy.
Podobną opinię możemy też odnieść do przygotowanej przez Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze i Centrum w Sztabinie części artystycznej, w której wystąpiły dzieci z całej gminy. Mimo różnych stopni organizacyjnych scenki obyczajowe, układy taneczne, piosenki i teksty poetyckie (niekiedy ułożone przez dzieci i młodzież) charakteryzowały  się porównywalnym poziomem, dziecięcym entuzjazmem, radością i werwą. Patrzyliśmy z dumą i nieukrywaną nadzieją na nasze dzieci, bo nawyki artystyczne kształtowane od  lat najmłodszych zaowocują w przyszłości ich życiowym sukcesem.
Udanym debiutem artystycznym zaskoczył uczestników nauczyciel ZSS w Krasnymborze Jerzy Chmiel, który wykonał kilka znanych i lubianych piosenek.
Zarówno w czasie Mszy świętej jak i później podziwialiśmy wysoki poziom artystycznych prezentacji w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli (prowadzonej od 50-u lat przez Jerzego Zdanewicza), zespołu „Cantabile” z Augustowa i zespołu „Kaprys” ze Sztabina pod kierownictwem Tadeusza Giedrojcia. Występy zespołów przy bardzo wysokiej temperaturze i silnym nasłonecznieniu nie należały do łatwych, więc można je uznać jako duchowy dar w podzięce Stwórcy za pomyślne zakończenie zbiorów.
Publicznie doceniono wieloletnie osiągnięcia mieszkańców naszej gminy w różnych dziedzinach. Za promocję Gminy Sztabin statuetki uznania i nagrody rzeczowe otrzymali właściciele gospodarstw agroturystycznych: Małgorzata i Bogusław Ostapowiczowie, Jadwiga i Bogdan Siebiedzińscy oraz Krystyna i Adam Raczkowscy. Za wysoką produkcję mleka nagrodzono: Krystynę i Tadeusza Stolarskich z Ostrowia, Piotra i Marzennę Żywalewskich z Lipowa, Dorotę i Krzysztofa Skorupów z Sosnowa,  Katarzynę i Andrzeja Kaplów z Mogilnic. Nagrodę otrzymali też plantatorzy tytoniu Katarzyna i Piotr Mikołanisowie z Jasionowa.
Jak co roku uroczystość Święta Plonów ubogaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Augustowie. Nowością było stoisko z prasą rolniczą Wydawnictwa APRA oraz firmy TIS z Lipska produkującej kotły CO. Można było skorzystać z bezpłatnych zdjęć wykonanych w fotobudce, dokonać zakupu miejscowych wyrobów pszczelarskich oraz przyciągających wzrok kolorowych zabawek i gadżetów dziecięcych. Od godz. 18:00 do 24:00 trwała zabawa taneczna z zespołem Kamrat.
Organizatorzy Dożynek, którymi byli Gmina Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, dziękują wszystkim, którzy pomogli w tym przedsięwzięciu. Dziękują sponsorom nagród: Firmie Drwal Julian Mydło ze Sztabina, Bankowi Spółdzielczemu oraz Starostwu Powiatowemu w  Augustowie, Parafii Krasnybór z ks. Maciejem Maciejewskim na czele i Zespołowi Szkół Samorządowych w Krasnymborze – (gospodarzom uroczystości) za gościnne przyjęcie, pomysłowe dekoracje i dobrą współpracę, Marcie i Andrzejowi Chomiczewskim – Starostom Dożynek za pełnienie tej zaszczytnej funkcji, dzieciom, ich opiekunom i zespołom za piękne występy. Dziękują za wykonanie wieńców dożynkowych, gospodyniom za przygotowanie wykwintnych stoisk, agencjom, firmom i twórcom regionalnym za urozmaicenie programu uroczystości.
                 

 Helena Kozłowska

Galeria